Tag Archives: делување

12 малку познати КАРМИЧКИ ЗАКОНИ кои ќе ви го променат животот

Овој закон на причина и последица не е казна, туку е тука заради учење Што е карма? Карма е санскрит збор за акција. Ова е еквивалентно на Њутновиот закон дека „секоеја акција мора да има реакција“. Кога размислуваме, зборуваме или дејствуваме, покренуваме сила која соодветно ќе реагира. Оваа сила на …

Повеќе »

Реакцијата на организмот е неизбежна: Што се случува во телото кога ќе ПРОСТИТЕ измама или навреда?

Психолошкиот стрес предизвикува незадоволство и вознемиреност кај вас, но не и кај личноста која ве повредила.Некои луѓе го мешаат концептот на простување само со усмена форма. Прифаќањето на извинување не е решение. Кажувањето „сè е во ред“ често оди рака под рака со простувањето, но тоа се различни концепти.За да …

Повеќе »

Четири работи што треба да ги знаеме за ВИТАМИНОТ Ц: Која е дневната доза за жените, а колку за мажите?

Кога зборуваме за имунитет, повеќето луѓе прво мислат на витамин Ц. Во последно време, ние зборуваме за здравјето повеќе од кога било. Која е всушност ефикасноста на витаминот Ц за нашето здравје? Д-р Меган Мејер, директор за научна комуникација на Меѓународниот совет за информации за храна, зборува за еден од …

Повеќе »

Оваа популарна храна ги намалува висцералните маснотии, најопасни за здравјето

Добро е да се знае која храна може директно да влијае на составот на телото и да игра улога во намалувањето на висцералното масно ткиво… Сте ја слушнале изреката – вие сте она што го јадете. Ова е особено точно кога станува збор за висцерална маст. Висцералната маст е еден …

Повеќе »

(Рецепт) Волшебната РУСА ги пржи брадавиците подобро од ласер и добро е позната во народната медицина – и за други намени!

РУСА (Chelidonium majus), росопас, змијско млеко има многу примени во народната медицина… Доколку ве мачат брадавици, пробајте ја чудесната руса (Chelidonium majus), која е со нас со векови. Руса или змијско млеко е лековито растение богато со жолт сок што протекува кога ќе го откинете. Се верува дека ластовиците ги …

Повеќе »

Како вишокот маснотии влијае на органите? Мигрената се зголемува за 40. проценти!

Вишокот маснотии значително влијае на организмот. Естетиката не е единственото нешто што треба да ве загрижува кога станува збор за маснотиите во телото. Тие исто така можат да имаат негативен ефект врз органите како што се мозокот, јајниците, срцето … Како влијаат мастите врз телото? Маснотиите и главата Ризикот од …

Повеќе »

Оваа билка се грижи за нашето здравје!

Познато е дека лековитите билки можат да бидат многу делотворни на нашиот организам и дека со конзумирање на одредени билки можеме да го подобриме нашето здравје. Сепак, постои едно растение кое може да ни помогне при повеќе здравствени проблеми, а многу луѓе ширум светот го имаат ова растение во својата …

Повеќе »

НА ОВИЕ ВАКЦИНИ БРАЗИЛСКИОТ СОЈ НЕ ВЛИЈАЕ: Мутацијата на вирусот од Бразил ја намалува ефикасноста на некои вакцини

НАУЧНИЦИТЕ во Бразил утврдиле дека P1-сојот на новиот коронавирус, кој е одговорен за тековниот смртоносен бран на КОВИД-19 во таа земја, мутира, така што обезбедува поголема отпорност на антителата кои ги произведуваат вакцините. „Ројтерс“ пренесува дека научниците од фондацијата „Освалдо Круз“ од Рио де Жанеиро (Фиокруз) спровеле истражување на соевите …

Повеќе »

РУСКИ ЛЕКАР два пати намерно се заразил со корона и еве што сознал

Рускиот лекар Александар Чепурнов (69) двапати се заразил со новиот коронавирус – еднаш случајно, а вториот пат намерно, заради експеримент. Неговите откритија укажуваат на тоа дека не треба да се надеваме на имунитетот на стадо. Лекарот најпрво се заразил со коронавирус во февруари додека скијал во Франција. Откако се опоравил …

Повеќе »