Tag Archives: делта сој

ПРВ ПАТ Е ОБЈАВЕНО КОЛКАВА ЗАШТИТА ПРУЖААТ ПРВАТА, ВТОРАТА И ТРЕТАТА ДОЗИ ВАКЦИНА ПРОТИВ ОМИКРОН СОЈОТ: Студијата покажала се!

Бустер дозата повторно ја зголемила заштитата од хоспитализација, наодите потврдуваат дека вакцинацијата и бустер дозата се ефикасни против омикрон. Новата табела покажува колкава заштита обезбедуваат една, две и три дози од вакцината против омикрон, новиот вид на коронавирус. Британската агенција за здравствена безбедност ги објави податоците во петокот, потпирајќи се …

Повеќе »

ИСТРАЖУВАЊЕ ПОКАЖАЛО: Омикрон го подига имунитетот на претходниот вид делта

РЕЗУЛТАТИТЕ од истражувањето на јужноафриканските научници сугерираат дека сојот омикрон може да ја замени делта варијантата на коронавирусот, бидејќи инфекцијата со омикрон го подига имунитетот на претходниот вид делта. Студијата опфатила само мала група од 33. вакцинирани и невакцинирани луѓе и не била рецензирана, но покажала дека луѓето кои биле …

Повеќе »

Корона вирусот се уништил самиот себеси – чудо во Јапонија!

Драстичниот пад на новите инфекции и смртни случаи во голема мера се припишува на одличниот процент на вакцинирани, јавното прифаќање за носење маски и други епидемиолошки фактори. Но, некои научници сè уште веруваат дека овој пад е единствен. Пандемијата на коронавирус во Јапонија доживеа неочекуван пресврт, а нивните научници тврдат …

Повеќе »

Колку која вакцина е ефикасна против сојот делта?

Како што расте глобалната загриженост за високо заразниот дел од сојот на корона вирусот, едно од најчестите прашања е дали и до кој степен постоечките вакцини се ефикасни против него. Податоците од теренот се малку збунувачки. Две земји со повисоки стапки на вакцинација, Обединетото Кралство и Израел, забележаа голем пораст …

Повеќе »

(ВИДЕО) ДЕЛТА СОЈ – СНИМКА ПОСЛЕ КОЈА НЕМА ДА ВИ БИДЕ СЕЕДНО: Двегодишно дете на респиратор се бори за својот живот!

Кога двегодишниот Адријан Џејмс се разболел минатата недела, неговата мајка Тифани Џексон дури и не се посомневала на Ковид. Никој во семејството не бил болен. Адријан имал малку настинка, неговата мајка му дала сируп за кашлица и ставила проќистувач на воздухот во неговата соба. Меѓутоа, во петокот, тој почнал да …

Повеќе »

ТУКА населението е речиси ЦЕЛОСНО ВАКЦИНИРАНО, а тие повторно воведуваат ОГРАНИЧУВАЊА кои би можеле да траат дури 15 години?

Главниот епидемиолог на Исланд, Торолфур Гуднасон, рекол дека не може да исклучи дека неодамна воведените ограничувања поради ковид, може да траат до 15 години. И’ тоа покрај фактот дека огромното мнозинство од возрасната популација на Исланд е вакцинирано. „Може да се случи, никој не знае што носи иднината. Ние тоа …

Повеќе »

НАЈНОВА СТУДИЈА ЗА ДЕЛТА СОЈОТ! Познато е какви последици предизвикува оваа форма кај децата

Варијантата на делта сојот на коронавирус не предизвикува посериозни случаи на Ковид -19 кај деца и адолесценти отколку другите варијанти на вирусот. Тоа може да се заклучи според првите податоци од студијата објавена од американските здравствени власти во петокот. Во САД со недели расте загриженоста за влијанието на делта сојот …

Повеќе »

Три најчести симптоми на ковид предизвикани од делта сојот

Делта сојот се смета за екстремен поради сериозноста на симптомите што ги предизвикува, во споредба со првобитниот сој. Влијае на белите дробови, што доведува до респираторни проблеми, но и до гастроинтестинални проблеми, дури и во благи или умерени случаи, што го разликува од претходните загрижувачки соеви. Се чини дека симптомите …

Повеќе »

Делта и делта плус сој – кој е поопасен?

Познато е дека делта сојот, откриен во Индија, е позаразен од другите регистрирани соеви досега, а што е со делта плус сојот? Делта плус, како што велат, содржи мутации на два вида делта и бета и, како што може да се види, ги инфицира дури и оние кои се целосно …

Повеќе »