Tag Archives: дезинфекција

11. начини на кои го саботирате својот имунитет

Овие денови, можеби повеќе од кога било, важно е да внимаваме како можеби го нарушуваме сопствениот имунолошки систем, дури и без да сме свесни за тоа. Заборавате дека микробите се насекаде околу нас Сега, повеќе од кога било, важно е да не се допираат површини што можат да бидат загадени …

Повеќе »

СТАВ: Да ви се плукнам на „новото нормално“

Носам маска, држам дистанца, мијам раце, се натопувам во средства за дезинфекција, избегнувам гужви и затворени простори, избегнувам раширени раце, избегнувам луѓе што ги сакам. И’ само не ме убедувајте дека ова е „ново нормално“. Дојдов на работа со велосипед, повеќе не влегувам во автобус, тоа е една од годинешните …

Повеќе »

ЗАШТИТА ОД КОРОНАВИРУС – Мијте ги забите и’ кога ИЗЛЕГУВАТЕ и кога ВЛЕГУВАТЕ во домот бидејќи така си го СПАСУВАТЕ ЖИВОТОТ!

Постои полемика околу одредени состојки за кои се смета дека се клучни во заштитата од вирусот. Професорот Мартин Ади од Универзитетот во Бристол изјавил дека пастата за заби ги содржи истите супстанции како и гелот за дезинфекција на рацете (нивниот состав, се разбира, не е целосно ист). Како што објасни …

Повеќе »

ЗДРАВЈЕ – МИЈТЕ ГИ РАЦЕТЕ! КОРОНАВИРУСОТ НА КОЖАТА ЖИВЕЕ ПОЛНИ 9. ЧАСОВИ, ДУРИ ПЕТ ПАТИ ПОДОЛГО ОД ГРИПОТ:Но и двата вируси можат да бидат убиени за само 15. секунди!

Студијата ги поддржува и поттикнува препораките на Светската здравствена организација (СЗО) за редовно и темелно миење на рацете за да се ограничи преносот на вирусот. Коронавирусот е активен на човечка кожа девет часа, пет пати подолг од вирусот на грип, открија јапонски научници, а нивното откритие повторно укажува на потребата …

Повеќе »

(Рецепт) Џулија Робертс ОТКРИЛА ТАЈНА (за здравје) и оттогаш ја применуваат и другите ЖЕНИ!

Џулија Робертс следната недела ќе наполни 53. години и многу внимава на исхраната на нејзините три деца. Лекарите препорачуваат овошјето и зеленчукот да се мијат пред да се излупат и исчистат, бидејќи пестицидите со ножот се вметнуваат во самите намирници. Пред неколку години, во емисијата „Опра шоу“, Џулија Робертс претстави …

Повеќе »

(ВИДЕО) ХИГИЕНАТА ПРЕД СТРАВОТ ОД КОРОНА: Влегол во автобус и почнал да ги ДЕЗИНФИЦИРА – НОЗЕТЕ!

ИТАЛИЈАНКАТА Стефани Еспосито на социјалните мрежи сподели исклучително чудно видео. Во автобусот снимила еден постар човек, кој веднаш откако влегол во возилото за јавен превоз, посегнал по средство за дезинфекција. Сите очекувале стандардна процедура во борбата против вирусот корона, но следел шок. Наместо да ги исчисти рацете, непознатиот човек отишол …

Повеќе »

За 30. секунди: Трик за елиминирање на 99% од бактериите во сунѓерчето за миење садови

Многу луѓе користат сунѓерчиња за миење садови за чистење чинии, тенџериња, прибор за јадење, но и разни површини во домот – од рингли на шпоретот, преку полиците во фрижидерот до кујнски ормари или слични места. Студија објавена во списанието „Scientific Reports“ од 2017. година покажа дека користиме сунѓер за миење …

Повеќе »

Корона вирусот не може да преживее квалитетна дезинфекција

Коронавирусот не може да преживее квалитетна дезинфекција, истакнала шефицата на руската санитарна инспекција, Ана Попова. „Секое средство за дезинфекција, во валидна концентрација, е смртоносно за коронавирусот“, изјавила Попова за рускиот канал 1, пренесува ТАС. Таа додала дека во таа смисла, не е важно која супстанција ја користиме за дезинфекција на …

Повеќе »

(ФОТО) КОРОНА БОГАТАШИ: Британска брачна двојка за два месеци заработила 30. милиони фунти!

Додека светот се бори со корона вирусот има луѓе кои добро заработиле на мерките за спротивставување на вирусот… Британската брачна двојка Ендрју и Рејчел Монтаг заработиле неверојатни 30. милиони фунти за нешто повеќе од два месеци, пишува The Sun. На почетокот на карантинот во Велика Британија, тие ја отвориле фирмата …

Повеќе »