Tag Archives: дебар маало

ДА ПОМОГНЕМЕ: Во Дебар маало е изгубен е малиот Михаил!

Изгубено е детето Михаил, во Дебар маало. Детето возело мал зелен точак, и било облечено во тегет маица и сиви тренерки. Се молат граѓаните доколку го забележат да се јават на 071 352 433 или 072 577 007 или во најблиската полициска станица.

Повеќе »

(ВИДЕО) Корона вирусот го спречи одбележувањето на роденденот на Горан Стефановски: Емотивно видео од соработниците и пријатели на македонскит драматург

Со цел достоинствено одбележување на роденденот на драмскиот писател, изработено е видео во кое дел од неговите блиски соработници и пријатели говорат за големината и значењето на Стефановски. На денешен ден, пред 68. години во Битола е роден Горан Стефановски. Состојбата предизвикана од кризата со корона вирусот, го спречи одржувањето …

Повеќе »

Дебар Маало во сабота со прослава на животот на Горан Стефановски

Прославата на животот на Стефановски е предвидена како мал увид во неговиот личен, семеен и творечки живот. Во сабота, 27 април 2019, со почеток во 12.00 часот, во Дебар Маало, во малото паркче спроти Наџак/Идадија ќе се одржи мала церемонија со садење на дрво во чест на Горан Стефановски, проекција …

Повеќе »

(ФОТО) Семејството на Горан Стефановски со јавен но интимен настан: „На 27 април во Дебар Маало да го прославиме неговиот живот и работите што тој ги сакаше“

Исто така, ве молам препратете ја оваа порака на луѓе кои мислите дека би биле заинтересирани да дојдат. Фала, и се надевам ќе се видиме наскоро, додава Стефановски во пораката. На 27. април, на 67. роденден на драматургот Горан Стефановски, на кругчето спроти „Наџак“ ќе се слави животот на великанот …

Повеќе »

Горан Стефановски ќе добие споменик во Дебар Маало, спроти „Идадија“

Општина Центар ќе подигне споменик на македонскиот драматург Горан Стефановски во Дебар Маало. Иницијативата за споменикот ја поднеле од Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ). Советниците на Општина Центар ја усвоија иницијативата на Македонската академија на науки и уметностите за поставување на спомен обележје на драмскиот писател и член …

Повеќе »