Tag Archives: данил медведев

(ВИДЕО+ФОТО) Неверојатен пресврт на Димитров против Медведев, Ѓоковиќ останува прв во светот

ГРИГОР ДИМИТРОВ создаде еден од најголемите пресврти во тенисот оваа сезона и го победи Даниел Медведев со 4:6, 6:4, 6:3, со што се пласираше во четвртфиналето на Индијан Велс за прв пат во својата кариера. Со елиминацијата на Медведев, тој му помогна и на Новак Ѓоковиќ, кого Русинот можеше да …

Повеќе »

Новак без календарски слем: Медведев ја пишува својата историја!

Новак Ѓоковиќ остана без календарски грен слем. Во финалето на УС Опен, српскиот тенисер загуби од Данил Медведев со 6:4, 6:4, 6:4. Ѓоковиќ имаше историска шанса да стане првиот тенисер по Род Лејвер во 1969 година, кој ќе триумфира на сите четири големи турнири. Сепак, Медведев не се грижеше за …

Повеќе »

Ништо од руското полуфинале: Каренјо го запре Медведев

Шпанецот Пабло Каренјо Буста се пласираше во полуфиналето на Олимписките игри, елиминирајќи го претставникот на Рускиот олимписки комитет Данил Медведев. Каренјо Буста славеше во два сета, во првиот со убедливи 6:2, во вториот се играше тај-брејк. Шпанецот успеа да ја искористи првата меч топка и се пласираше во полуфиналето, каде …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Вториот тенисер на светот бесен во Токио:„Кој ќе одговара ако јас умрам тука?“

Вториот тенисер на светот Данил Медведев се мачеше во осминафиналето против Италијанецот Фабио Фоњини. Не беше Фоњини најголемиот проблем за Русинот, кој отиде понатаму со 6:2, 3:6, 6:2, туку топлината и високата влажност. Во еден момент од натпреварот, судијата Карлос Рамос забележа дека Медведев не се чувствува добро, па го …

Повеќе »

(ВИДЕО) Тениски спектакл во Париз: Циципас „го скрши“ Медведев!

Грчкиот тенисер Стефанос Циципас се пласираше во полуфиналето на Ролан Гарос, откако го совлада Русинот Данило Медведев со 6:3, 7:6, 7:5. Грчкиот тенисер Стефанос Циципас се пласираше во полуфиналето на Ролан Гарос вечерва, откако го совлада Русинот Данило Медведев со 3:0 во сетови (6:3, 7:6, 7:5). Thriving under pressure… @steftsitispas …

Повеќе »

АТП МОНТЕ КАРЛО: Медведев поради корона вирус се повлекува од Монте Карло

Руската sвезда нема да се натпреварува на турнирот во Монте Карло од серијата АТП Мастерс 1000 По добивањето на позитивниот резултат од тестирањето за КОВИД-19 на 12. април 2021 година, светскиот рекет број 2, Даниил Медведев се повлече од Мастерсот Ролекс МонтеКарло. Медведев рече: „Големо разочарување е да не играм …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Медведев: „Новак нема ништо да ми подари!“

Данил Медведев се прошета до финалето на Австралија опен. Во три сета, Русинот лесно го совлада Стефанос Циципас и за титулата закажа пресметка со Новак Ѓоковиќ. Од ноември минатата година, Медведев ги победи сите тенисери од првите десет, со исклучок на Роџер Федерер, со кого не играше. Во серија има …

Повеќе »

(ФОТО) Знаете ли кој е тениски крал на 2020?

Тениската сезона официјално заврши со завршниот Мастерс во Лондон, на кој победи Данил Медведев. Покрај АТП-финалето, рускиот тенисер успеа да го освои и претпоследниот турнир на годината – Париз. Тоа му помогна да ја заврши 2020 година на четвртото место во караванот АТП, кое до неодамна го држеше Роџер Федерер. …

Повеќе »

Историја во Лондон: Медведев го освои Завршниот мастерс

Данил Медведев е новиот шампион на Завршниот Мастерс! Русинот ја освои титулата во Лондон со победа над Австриецот Доминик Тим со 4:6, 7:6 (2), 6:4. Медведев ја освои најголемата титула во кариерата – деветта во кариерата, втора оваа сезона. Русинот стана првиот играч кој го освоил трофејот на последниот турнир, …

Повеќе »