Tag Archives: грицки

Грицки кои помагаат во регулирање на крвниот притисок и шеќерот, го намалуваат ризикот од развој на рак на дојка

Семките од тиква се здрава традиционална закуска. Кога ќе се излупат, остануваат покриени со зеленикава мембрана која е најбогата со хранливи материи. Може да се јадат сирови или печени, а се продаваат или со лушпата или веќе излупени. Семките од тиква не се сметаат за високоалергенска храна, но како и …

Повеќе »

Кога се гладни, најдолговечните луѓе на светот посегнуваат по оваа храна

СИНИ зони се местата со најголема концентрација на стогодишници познати по најздравите навики. Додека генетиката најверојатно игра улога во очекуваниот животен век во овие региони, истражувањата покажаа дека не треба да се занемарат ниту движењето, социјалните односи, нивото на стрес и исхраната. Најголемиот оброк во денот во сините зони е …

Повеќе »

(ФОТО) НАВИКИ ВО ИСХРАНАТА ПОРАДИ КОИ ЏЕЈН ФОНДА НА 84. ИЗГЛЕДА 25. ГОДИНИ ПОМЛАДА: Како го постигнува тоа?

Сите знаеме дека Џејн Фонда долго време се занимава со здравјето и фитнесот. И без разлика дали сте биле обожаватели на нејзините видеа за вежбање во 1980-тите или понов обожавател на најновата сезона на „Грејс и Френки“ на Нетфликс, веруваме дека вие, како и луѓето ширум светот, се прашувате како …

Повеќе »

Закуски и слатки за луѓе кои имаат висок шеќер во крвта

Ако имате дијабетес, пронаоѓањето на слатки задоволства со малку јаглехидрати и додаден шеќер може да биде предизвик. Во Македонија се зборува дека дури 300.000 пациенти боледуваат од дијабетес, со што сме земја со висока стапка на заболени од оваа болест. Изборот на грицки кои содржат многу влакна, протеини и масти …

Повеќе »

Ова се најдобрите нискокалорични „грицки“ со кои можете да го залажете гладот

КОГА ќе поминете низ продавница, изборот на грицки е неограничен. Речиси сè е достапно – од чипс и геврек до колачиња и слатки. Меѓутоа, доколку се грижите за линијата, треба да посегнете по нискокалорични и здрави опции кои ќе ви помогнат да ги намалите сантиметрите во струкот а кои во …

Повеќе »

Покрај брзата храна овие ТРИ НАМИРНИЦИ постојано ни го креваат нивото на ЛОШИОТ ХОЛЕСТЕРОЛ!

Ако нивото на холестерол е постојано високо, може да ви се закани срцев удар … Холестеролот е друго нешто што треба да се има предвид при јадењето. Ако нивото на холестерол надминува одредени граници, имате исклучително висок ризик за разни болести, но и срцев удар… Одредени намирници предизвикуваат висок лош …

Повеќе »

Што лекарите никогаш не би јаделе?

Сè уште нема рецепт за совршено здравје, но има сè повеќе информации за тоа каква храна да јадеме ако сакаме да бидеме долговечни. Сега, експерти од различни области откриваат како се хранат, но и што воопшто не би јаделе. Појадок кој го сакаат цревата „Ова го нарекувам среќен оброк за …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Фини грицки од тиквички – од рерна!

Потребно е: 2 млади тиквички 2 јајца лебни трошки брашно мајчина душица 1 лажичка црвен пипер оригано црн пипер 4 чена лук маслиново масло пармезан Подготовка: тиквичките можете да не ги лупите туку само убаво да ги измиете па исечете ги на стапчиња со дебелина од 1 – 2 см.Насолете, измешајте …

Повеќе »

Мајката на седум деца открила трик со кој годишно заштедува многу пари

Штедливата мајка на седум деца открила паметен трик со кој заштедува стотици евра годишно. Како што споделила во една родителска група на Фејсбук, секогаш кога излегува со своите деца, подготвува пакети со храна за секое дете. „Вака заштедувам куп пари а моите деца се забавуваат“, напишала таа. Имено, кога со …

Повеќе »