Tag Archives: гренланд

Прв пат забележано: Што значи дождот на Гренланд?

По прв пат, дождот беше забележан во областа на ледената капа на Гренланд, каде што температурите обично се значително под нулата на врвот, кој достигнува висина од 3.216 метри. Врнежите се јасен знак за климатската криза, предупредуваат експертите. Научниците од станицата на американската Национална научна фондација забележаа дожд во текот …

Повеќе »

КЛИМА – НА ЦЕЛАТА ПЛАНЕТА И СЕ ЗАКАНУВА ЦРНА РЕКА: Тргнува од гренланд а научниците сеуште не го знаат нејзиниот ток! Еве како го води светот во пропаст!

Новото истражување покажува дека под замрзнатата површина на Гренланд се создава зачудувачка подземна река која се напојува од топење на мразот. Се верува дека овој подземен воден пат, наречен „Мрачна река“, се протегал на 1.000 км. Реката најверојатно започнува во срцето на Гренланд и се протега сè до Петерманскиот фјорд …

Повеќе »

Научници: Ледот на Гренланд се истопи до точка од која нема враќање

Ледена плоча на Гренланд се стопила до точка без враќање и напорите за забавување на глобалното затоплување нема да спречат да се распадне. Ова се обвинувањата во новата студија на истражувачите од државниот универзитет Охајо. „Ледената плоча сега е во оваа нова динамична состојба, каде дури и да се вратиме …

Повеќе »

(ВИДЕО) Научниците под Гренланд откриле нешто морничаво што го крева нивото на морето за 7. метри!

Научниците веќе долго време знаат дека повисоките температури на воздухот придонесуваат за одмрзнување на ледените површини на Гренланд, а новите истражувања откриваат нова закана која го напаѓа ледот одоздола. Топлите океански води што се движат под огромните глечери го засилуваат и го забрзуваат нивното топење, пренесува Си-Ен-Ен. Откритието беше објавено …

Повеќе »