Tag Archives: грав

ГРАВ, мало зрно полно со здравје: Зошто треба редовно да го јадеме?

Гравот е богат со витамин Б, витамин Ц и каротин, како и калциум и железо. Гравот е растение кое долго време се користи во исхраната на луѓето. Покрај одличниот вкус, гравот е и многу здрав, бидејќи содржи голема количина витамини Б и Ц, каротин, калциум, калиум, железо, фосфор, магнезиум, цинк, …

Повеќе »

Гравот – здрава и хранлива намирница

Богат е со скоро сите есенцијални аминокиселини, лецитин и натриум, калиум, калциум, железо, фосфор, магнезиум, цинк … Мешунките се богати со есенцијални масни киселини, сложени јаглехидрати, витамини и минерали. Покрај тоа, како т.н. алкална храна, содржат многу повеќе хранливи материи од овошјето со поголема концентрација на вода, па затоа се …

Повеќе »

10 ефтини и здрави намирници што треба да ги имате во вашето мени

КОМБИНАЦИЈАТА на губење работа и поскапување на одредени намирници натера многу луѓе да размислат што да стават на маса. Иако може да биде предизвик да се комбинираат ограничен буџет и здрава исхрана, важно е да се фокусирате на одржување на балансирана исхрана богата со хранливи состојки, вели Витни Инглиш, диететичарка …

Повеќе »

(Рецепт) ХРАНА НА ЈУНАЦИТЕ – ГО ЈАДЕЛЕ ГЛАДИЈАТОРИТЕ, КЛЕОПАТРА ПРАВЕЛА ПУДРА, а лекарите тврдат дека го намалува ризикот од КАНЦЕР за 50. проценти

Добро познатиот руски лекар Александар Мјасников открил дека омилената храна на Македонците,гравот, но и боранијата – го намалуваат ризикот од карцином за дури 50. проценти Омилената храна на Македонците е моќно оружје во борбата против ракот, тврдат руски лекари. Добро познатиот лекар Александар Мјасников открил: гравот и боранијата го намалуваат …

Повеќе »

11 намирници кои ја подобруваат меморијата и го намалуваат ризикот од развој на Алцхајмерова болест!

Дали знаевте дека на вашиот мозок исто така му е потребна исхрана за правилно функционирање? Според научните истражувања, мозокот троши околу 20% од вкупните калории што ги акумулираме дневно. Сепак, не е толку лесно да се „нахрани“ мозокот – важно е да се избере храна што содржи антиоксиданти, масни киселини …

Повеќе »

7. најздрави јаглехидрати: Ризница на влакна и протеини – не држат сити и спречуваат болести!

Тие се одличен извор на витамини и аминокиселини Кога велиме јаглехидрати, многумина помислуваат на гоење и група храна што треба да се исфрли од исхраната. Ова е целосна заблуда – јаглехидратите не треба да се елиминираат целосно, туку треба внимателно да се изберат. Ви претставуваме 7 намирници со најздрави јаглехидрати: …

Повеќе »

ОМИЛЕНАТА ХРАНА НА МНОГУ МАКЕДОНЦИ СПРЕЧУВА БРОЈНИ БОЛЕСТИ: Една сорта е најздрава!

Гравот има голема енергетска вредност и ги содржи скоро сите есенцијални аминокиселини Омиленото јадење во скоро сите македонски домаќинства, она без кое не може да се замисли есенската и зимската трпеза, секако е гравот. Неговите лековити својства се познати уште од античко време, и му се припишуваат бројни чудесни моќи …

Повеќе »

(ВИДЕО) 40. дена јадел само грав – Резултатот го виделе милион луѓе!

Популарен Јутјубер тргнал на еден необичен предизвик – 40 дена јадел само грав од конзерва. Во романот „Tortilja flet” од американскиот автор Џон Стајнбек од 1935. година, самохраната мајка Терезина Кортез ги храни своите девет деца само со грав. Кога локалното училиште ќе го слушне тоа, испраќаат лекар да го …

Повеќе »

СУПЕРХРАНА – Така ОБИЧНИ а така ЛЕКОВИТИ: 4. ПОТЦЕНЕТИ намирници кои ТРЕБА да се јадат

Ако некој во семејството има висок крвен притисок или рак, што почесто изберете храна што ќе ги спречи овие болести. Домати, грав и особено тиква многумина сметаат дека се обична храна што ја јадат без многу задоволство. Ако знаевте што лекуваат, немаше да мислите така! Ако некој во семејството има …

Повеќе »