Tag Archives: горан стефановски

(ФОТО) КАДЕ СЕ ИНСТИТУЦИИТЕ: Синот Игор собира средства за „Клупа со Горан Стефановски“

Синот на Горан Стефановски повика на донации за идејата Клупа со Горан Стефановски, односно клупа под неговото дрво во Дебар Маало, со бронзена статуа од самиот писател. „Драги пријатели, Ги замолувам сите оние кои би сакале да се оствари идејата за клупа со Горан Стефановски во Дебар Маало да кликнат …

Повеќе »

(ФОТО) Наместо преку интервјуа на Фејсбук се огласи синот на Горан Стефановски: Како се простиле од саканиот татко и другар?

И ова е најважното што треба да го знаете. Горан почина на убав начин, колку и да звучи чудно тоа. Имаше голема среќа што си отиде без мака, што околу него постојано беа луѓето кои најмногу го сакаа, што со денови му ја пуштавме неговата најсакана музика, а ние имавме …

Повеќе »

Дебар Маало во сабота со прослава на животот на Горан Стефановски

Прославата на животот на Стефановски е предвидена како мал увид во неговиот личен, семеен и творечки живот. Во сабота, 27 април 2019, со почеток во 12.00 часот, во Дебар Маало, во малото паркче спроти Наџак/Идадија ќе се одржи мала церемонија со садење на дрво во чест на Горан Стефановски, проекција …

Повеќе »

(ФОТО) Семејството на Горан Стефановски со јавен но интимен настан: „На 27 април во Дебар Маало да го прославиме неговиот живот и работите што тој ги сакаше“

Исто така, ве молам препратете ја оваа порака на луѓе кои мислите дека би биле заинтересирани да дојдат. Фала, и се надевам ќе се видиме наскоро, додава Стефановски во пораката. На 27. април, на 67. роденден на драматургот Горан Стефановски, на кругчето спроти „Наџак“ ќе се слави животот на великанот …

Повеќе »

Горан Стефановски ќе добие споменик во Дебар Маало, спроти „Идадија“

Општина Центар ќе подигне споменик на македонскиот драматург Горан Стефановски во Дебар Маало. Иницијативата за споменикот ја поднеле од Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ). Советниците на Општина Центар ја усвоија иницијативата на Македонската академија на науки и уметностите за поставување на спомен обележје на драмскиот писател и член …

Повеќе »

(ФОТО) Горан Стефановски испратен со „Зајди, зајди“:Петиција од студентите новата зграда од Универзитетот во Кент да го носи неговото име!

Неговите студенти започнале петиција една од зградите на Универзитетот во Кент каде што тој беше професор ѕвезда, да го носи неговото име. Колеги, пријатели, студенти и неговите најмили присустувале вчера на последното испраќање на македонскиот драмски писател Горан Стефановски кој беше кремиран во Кентербери, Англија, во Бархам Крематориум. Стефановски бил …

Повеќе »

Театарот „Војдан Чернодрински“ со претстава на Горан Стефановски освои три награди на фестивалот во Никшиќ

Ансамблот на театарот „Војдан Чернодрински“ е добитник на три награди за претставата „Љубовни пози на историјата“ од Горан Стефановски, во режија на Наташа Поплавска, на синоќа завршениот 15 – ти Меѓународен фестивал на актерот во Никшиќ. Театарот доби Гран При за најдобра епизодна женска улога за Ангела Наумоска за улогата …

Повеќе »

(ФОТО) Непребол: Како Јана и Игор Стефановски се простија од татко им?

Децата не се огласуваат но на суптилен начин се простиле од својот татко… Игор, син на драматургот Горан Стефановски, се огласи на својот профил на социјалната мрежа Фејсбук, по смртта на неговиот татко. „Сите се правиме маратонци, а секој во стомакот знае точно колку може да истрча, до каде му …

Повеќе »

(ФОТО) Семејството на Горан Стефановски ќе го чека Влатко за конечниот чин!

Деновиве во некои македонски медиуми наголемно се пишуваше за големата професионалност на Влатко Стефановски кој и’ покрај смрттта на родениот брат, драматургот Горан Стефанмовски, е голем професионалец и оди на турнеја во Австралија… Како ќе му биде на Влатко на трите концерти во Австралија (30. ноември и 1. и 2. …

Повеќе »