Tag Archives: гликоза

Што ни носи ОДЕЊЕТО ПОСЛЕ ЈАДЕЊЕ? Доволно е 15. минути пешачење

Експертите постојано не предупредуваат дека не треба да си легнуваме после јадење, туку дека најдобро е да одиме на прошетка. Оваа навика е особено корисна ако ја практикуваме навечер, после вечерата. Веќе подолго време слушаме дека лесната прошетка после оброк е една од најдобрите работи што можеме да ги направиме …

Повеќе »

Прејадување во стресни ситуации: Каква е врската помеѓу СТРЕСОТ и ТЕЖИНАТА?

Кога сте под притисок, вашите навики во исхраната се менуваат, како и вашите хормони. Истражувањата покажуваат дека хроничниот стрес е во корелација со зголемувањето на телесната тежина со текот на времето. Во една студија во списанието Obesity, луѓето чии примероци на коса покажале покачени маркери на хормонот на стрес кортизол, …

Повеќе »

Избегнете ги подмолните стапици на дијабетесот

Експертите и пациентите велат дека дијабетисот е тежок бидејќи неговите симптоми не се секогаш лесни навреме да се забележат. Дијабетесот е состојба на организмот во која телото се бори да го регулира нивото на гликоза (шеќер) во крвта, а се јавува кај луѓе чие тело не произведува доволно инсулин, или …

Повеќе »

Дали знаете дека ЦИМЕТОТ е спас за жените? Причината е неверојатна!

Циметот не е само зачин со божествен мирис кој се користи за слатки, туку е и вистински моќен сојузник на сите жени, особено на оние кои страдаат од неправилен менструален циклус или имаат проблем со зачнувањето. Мало истражување спроведено на Универзитетот Колумбија во Њујорк заклучило дека жените со полицистични јајници, …

Повеќе »