Tag Archives: гаснење

(ВИДЕО) Вака гасне пожар најмоќното противпожарно возило на светот

НАЈМОЌНОТО пожарникарско возило во светот е базирано на руска технологија, а се наоѓа во нашиот регион. Познат е како Big Wind, и тоа е хибрид кој ги користи ресурсите на две од веројатно најдолговечните воени машини во историјата. Не само што и двете се руски, туку и двајцата биле добро …

Повеќе »

Арсовска: Не смее да се дозволи животите и имотите на граѓаните да бидат загрозени

По избивањето на големиот пожар во кругот на поранешната фабрика „Треска“ градоначалничката Данела Арсовска излезе на терен со скопските пожарникари кои неколку часа го гаснеа огнот и се бореа со огнената стихија за да спречат таа да се прошири и на околните објекти. – Во текот на изминатите два часа …

Повеќе »

Жители на Треска: Со години се случуваат пожари, Треска е небезбедно место за живеење

Ние, претставниците на работничките станови кај Треска кои живееме на овој предел, револтирани сме што со години веќе никој не наоѓа решение за нашата безбедност. Не е прв пат да апелираме дека Треска е небезбедно место за живеење, каде многу често доаѓа до пожари, а неодамна испративме и известување до …

Повеќе »

Герасимовски: Пожарот кај поранешната фабрика Треска е локализиран и речиси целосно изгаснат

Градоначалникот на Општина Центар, веднаш по добивањето на информацијата за пожарот кај поранешната фабрика Треска, излезе на терен, изврши увид и помагаше при гаснењето на истиот. Со 10 возила, противпожарната бригада го гаснеше пожарот, а општинскиот кризен штаб, заедно со градоначалникот Герасимовски и со екипите на Црвениот крст им даваа …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) КРАЈ ЗА „ПОРТАТА НА ПЕКОЛОТ“: Мистериозниот пожар кој гори со децении, наскоро ќе биде изгаснат

Претседателот на Туркменистан, Гурбангули Бердимухамедов наредил да се изгасне „Портата на пеколот“, односно пожарот кој со децении горел во голем пустински кратер со гас. Бердимухамедов сака да го изгасне пожарот поради еколошки и здравствени причини, како и поради обидот за зголемување на извозот на гас. Според Би-Би-Си, кратерот Дарваз во …

Повеќе »