Tag Archives: вухан

Неверојатно откритие: Вирус сличен на коронавирус пронајден во примероци од лилјаци стари десет години

Коронавирусите, кои се многу тесно поврзани со вирусот кој може да предизвика ковид болест, биле откриени кај пар лилјаци земени во Камбоџа пред повеќе од 10 години. Откритието, објавено во списанието Nature Communications, дополнително ги поддржува теориите дека глобалната пандемија е резултат на „премин на вирус што го пренесуваат лилјаците“. …

Повеќе »

АМЕРИКАНСКИТЕ РАЗУЗНУВАЧИ КОНЕЧНО ОБЈАВИЛЕ: Завршена е истрагата за потеклото на корона вирусот

Американската разузнавачка заедница објави резиме на извештајот за резултатите од истрагата за потеклото на вирусот корона. Според нивните наоди, корона вирусот е од природно потекло, се појавил во ноември 2019. година, а кинеските власти не знаеле за тоа пред избувнувањето на епидемијата во Вухан. -САРС КоВ-2, вирусот што предизвикува ковид-19, …

Повеќе »

Откритие на деценијата: Американците имаат тајни податоци од Вухан за потеклото на короната

По малку повеќе од една година истражување, американските разузнавачи наишле на голема количина генетски податоци од Вухан кои би можеле да ја решат мистеријата за потеклото на коронавирусот. Моментално работат на нивно дешифрирање, па наскоро би можело да се дознае кој е одговорен за оваа чума. Како што дознава Си-Ен-Ен, …

Повеќе »

Во Вухан има нови случаи на корона вирус – сите жители се тестираат

Властите во кинескиот град Вухан, каде што се појави коронавирусот на крајот на 2019. година, денеска објавија дека сите жители ќе бидат тестирани по појавата на неколку случаи на ковид-19. Три нови случаи на ковида-19 беа потврдени вчера во Вухан, град со 11. милиони жители. Вирусот се прошири низ Кина …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) НАГРАДА ЗА ДИСЦИПЛИНАТА – Додека короната „уништува“ во светот во Вухан се одржал концерт пред 11.000 луѓе

Илјадници посетители присуствувале на првиот ден, во саботата, од музичкиот фестивал „Wuhan Strawberry Music Festival”. Музичкиот фестивал во градот од каде потекна коронавирусот повторно се одржал во живо, откако минатата година беше организиран преку Интернет. Сепак, оваа година, на фестивалот во овој кинески град, луѓето танцуваа, скокаа, посетителите врескаа од …

Повеќе »

СЗО конечно ја открил вистината за короната во Вухан – Нови откритија за појавата на пандемијата!

Истражувачите на Светската здравствена организација (СЗО) кои го истражуваат потеклото на коронавирусот во Кина откриле знаци дека епидемијата на Вухан во декември 2019. година била многу поширока отколку што се сметало порано и итно бараат пристап до стотици илјади примероци од крв што Кина досега не им дозволувала да ги …

Повеќе »

(ВИДЕО) ПРЕД ЕДНА ГОДИНА КОРОНАТА ЈА ОДНЕЛА ПРВАТА ЖРТВА: Сега Вухан станал корона оаза – еве како таму се живее!

Пред една година, Кина ја објави првата смрт од новиот коронавирус во Вухан – 12 месеци подоцна, ковид-19 однесе 1,9 милиони животи во неуморна кампања низ целиот свет. Меѓутоа, во тој град со 11. милиони жители во централна Кина, каде што избувна првата позната инфекција, вирусот беше поразен. Во понеделникот …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) „76 дена“ – документарен филм за раѓањето на корона

Пациентите тропаат на врата и молат да бидат примени во преполните болници, здравствен работник се обидува да утеши постара жена која умира сама, млад пар е разделен од своето новородено бебе, а медицинска сестра што плаче ги враќа мобилните телефони на починатиот на неутешните членови на семејството, се некои од …

Повеќе »

(ВИДЕО) КОРОНАВИРУС БЕЗ ДИСТАНЦА – Погледнете го нестварното видео од Вухан: Додека Европа се затвора поради корона вирус тие прославила Ноќ на вештерките

Германија, Франција, Белгија, Австрија, Велика Британија … Се’ поголем е бројот на земјите кои се определија за најстрогите мерки како стратегија во борбата против коронавирусот. Но, во Вухан, каде беше пријавен првиот случај на коронавирус во декември минатата година, се чини дека епидемијата е минато. Бројни светски медиуми објавија снимки …

Повеќе »