Tag Archives: втора доза

Нуспојави кај вакцините за корона вирус – после првата и после втората доза

Несаканите ефекти по приемот на вакцината против корона обично се нормални, карактеристични за било која друга вакцина. Сепак, забележливо е дека овие несакани ефекти се разликуваат едни од други, односно дека се јавуваат нешто повеќе по првата доза на АстраЗенека и руската вакцина, кои се векторски, и по втората доза …

Повеќе »

На Германците под 60. години по АстраЗенека втората доза ќе им се дава од друга вакцина – Пријавени се 42. случаи на тромбоза

Граѓаните на ГЕРМАНИЈА на возраст под 60. години, вакцинирани против ковид-19 со првата доза на АстраЗенека, ќе добијат вакцина Пфајзер или Модерна во втората доза, одлучиле во вторникот вечерта сојузните и регионалните министерства за здравство. На 30. март, Германија донесе одлука за ограничување на употребата на АстраЗенека за лица помлади …

Повеќе »

(ФОТО) Фајзер вакцината ефикасна веќе 11. дена по првата доза

Една доза од вакцината Фајзер постигнува скоро целосна ефикасност околу 11. дена по примањето, па може да се покаже дека втората доза не е потребна, покажала студија спроведена од научници од Универзитетот Барнет во Мелбурн. „Ова се новости што можат да донесат оптимизам. Ефикасноста на mRNA вакцината против ковид започнува …

Повеќе »

СРБИЈА ПРВА ВО РЕГИОНОТ ПО БРОЈОТ НА ОНИЕ КОИ ЈА ДОБИЛЕ ВТОРАТА ДОЗА НА ВАКЦИНА: Според бројот на вакцинирани, на милион жители, Србите се втори во светот!

Во СРБИЈА, според последните податоци на Владата, извршени се 1.375.872 вакцинации против вирусот корона, а втора вакцина примиле 497.729 лица. Кога станува збор за бројот на вакцинации на милион жители, Србија е сè уште петта земја во светот. Пред Србија се Израел, Сејшелите, Обединетите Арапски Емирати и зад САД, Малдивите, …

Повеќе »

ВО ДУБАИ – Рестораните на вакцинираните им нудат попусти: Првата доза – 10%, за втората – 20%!

Три ресторани во Дубаи им нудат попусти на гостите вакцинирани против коронавирус, објавено е на социјалните мрежи во време кога емиратот ја забавува вакцинацијата поради доцнењето во испораката на вакцината Фајзер/Бионтек. Во Дубаи се отворија рестораните, хотелите и продавниците, што повторно ги отвори границите за туристите да го оживеат овој …

Повеќе »