Tag Archives: вруќини

Седум правила кои ќе ви помогнат полесно да ги издржите неподносливите жештини

Поради екстремно високите температури секоја година се издаваат предупредувања и препораки и совети за граѓаните, со цел со навремени мерки да се намали бројот на пациенти или смртни случаи од топлина. Кај нас со денови е подеднакво лоша во однос на температурата. Дали им веруваме на метеоролозите кога „гори“ асфалтот? …

Повеќе »

Привикнете се на високите температури – иако доаѓа мало заладување…

Во наредните неколку дена температурите ќе се високи – главно околу 38 степени, но како што најавува УХМР ни следи промена Денеска ќе биде сончево и многу топло со мала локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец, поизразен попладне вдолж Повардарието. УВ=9 Утре (четврток) исто така …

Повеќе »