Tag Archives: вруќина

ЕКСТРЕМНИ ТЕМПЕРАТУРИ НА ЗАПАДОТ НА САД: Волонтерите подготвуваат центри за разладување

ВОЛОНТЕРИ и вработени во локалната служба доставиле кревети и шишиња со вода во центарот за ладење во празна зграда во Портланд, Орегон, каде што се отвориле многу слични локации поради новиот топлотен бран што ја зафати северозападна Америка. Топлотниот бран оваа недела ги зафати и другите делови на земјата, објави …

Повеќе »

ДОБРО Е ДА СЕ ЗНАЕ – Врвот на вруќините допрва доаѓа: Погледнете колку брзо автомобил на сонце станува смртоносен

Иако овој извештај се однесува за Хрватска препораките на пожарникарите е добро да се запамтат бидејќи и во нашата земја се соочуваме со топлотен бран и автомобили паркирани на сонце. Продолжува топлотниот бран во Хрватска, кој треба да го достигне својот врв во четврток. За денеска се најавени температури до …

Повеќе »