Tag Archives: врба

Гостување на Милчо Манчевски во Рим и интервју за „Кориере дела сера“ – „ВРБА” ГО ОТВОРА БАЛКАНСКИОТ ФЕСТИВАЛ ВО РИМ

„Никогаш не е многу од мостови на Балканот”, вели Милчо Манчевски во интервју за „Кориере дела сера” во Рим „Никогаш не е многу од мостови на Балканот”, вели македонскиот режисер Милчо Манчевски во интервју за еден од најстарите и најчитани италијански весници, „Кориере дела сера”. Манчевски е специјален гостин во Рим …

Повеќе »

Награда за „Врба” во Њујорк

Филмот „Врба” на режисерот Милчо Манчевски ја доби наградата од жирито за најдобар филм на фестивалот „Стони Брук” во Њујорк. Фестивалот напиша: „Жирито беше трогнато од артистичката длабочина на филмот, кој предизвика бурни емоции кај публиката”. Стони Брук фестивалот за независни филмови годинава се одржа по 26 пат. Прикажани се …

Повеќе »

(ФОТО) „Врба“ на Милчо Манчевски го почнува походот по Америка

Македонскиот кандидат за Оскар за 2021 „Врба” на Милчо Манчевски ќе игра во кината, на ТВ и на стриминг платформите низ САД, во дистрибуција на „Кино Лорбер”, еден од најреномираните дистрибутери на уметнички филмови во САД. „Врба” пред американската публика ќе се прикажува во текот на 2021, и ќе продолжи во …

Повеќе »

“Врба“ на Милчо Манчевски национален кандидат на Македонија за наградата „Оскар“ за долгометражен интернационален филм

Комисијата за избор на македонски кандидат за наградата “Оскар за најдобар долгометражен интернационален филм”, при Друштвото на филмските работници на Македонија во состав: Игор Иванов – режисер и претседател на Комисијата, Дејан Лилиќ – актер, Тамара Котевска – режисер, Самир Љума – кинематографер, Мартин Иванов – монтажер, Иван Ѓоршев – мајстор на светло …

Повеќе »

Филмот на Манчевски на нови меридијани:„Врба“ во Естонија, на Филмскиот фестивал „Црни ноќи“ во Талин

Филмот „Врба“ на Милчо Манчевски се враќа на европско тло, откако длабоко ја импресионираше азиската публика на Филмскиот фестивал „Златен коњ” во Тајпеј. Меѓу бројните написи за филмот во Тајпеј, се огласи и истакнатата професорка по атропологија, Ју-Чиен Хуанг, која напиша: „Прекрасен, поетски филм, кој тера на размислување. Деликатната наративна …

Повеќе »

(ВИДЕО) Актерите од „Врба“ во „Еден на еден“: Рапување, анегдоти, балет – едно друго лице на глумата!

Хит филмот „Врба“ на Милчо Манчевски не ги полни само кино салите туку уште еднаш побуди интерес за македонските актери… Оваа недела, во „Еден на Еден“ гостуваат четири актери од хит-филмот „Врба“ на Милчо Манчевски: Сара Климоска, Никола Ристески, Наталија Теодосиева и Благоја Чоревски – Чоре. Сара и Никола, освен …

Повеќе »

Азиска премиера на „Врба“ : ВО ТАЈПЕЈ РЕДИЦИ ЗА АВТОГРАМ ОД МАНЧЕВСКИ

Час и половина чекаше тајванската публика во 20-метарска редица за автограм од режисерот Милчо Манчевски. Салите беа преполни и во тајванските медиуми имаше голем одглас азиската премиера на „Врба“ на филмскиот фестивал Златен коњ (Golden Horse) во Тајпеј, Тајван, еден од најголемите фестивали во Азија. Манчевски е автор во фокусот …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) „Стадион“ на Канал 77 ги угости актерите од „Врба“: Отворено за соблекување во филмовите, политика и пари во филмот…

Во „Стадион” на Радио Канал 77 гости беа актерите во најновиот филм на Милчо Манчевски, „Врба” – Никола Ристески и Ненад Нацев, а телефонски во емисијата се вклучија и актерите Наталија Теодосиева и Благој Чоревски, кои, исто така, се дел од кастингот на филмот. Снимањето на „Врба”, соработката со Манчевски, …

Повеќе »

„Врба“ со азиска премиера на фестивалот во Тајпеј

Откако филмот „Врба“ во режија на Милчо Манчевски, кој за една недела ги собори рекордите со над 11.000 гледаност низ земјава, филмот продолжува да го освојува и азискиот дел од светот. Азиската премиера ќе биде на 13 ноември во Тајпеј, Тајван, на еден од најголемите филмски фестивали во Азија. Филмскиот …

Повеќе »