Tag Archives: вонредна состојба

Олимписките игри без публика: Токио прогласил вонредна состојба!

Јапонската влада денеска формално прогласи вонредна состојба во Токио со цел да се потисне пандемијата на коронарниот вирус, која ќе биде на сила за време на претстојните Олимписки игри, објави премиерот Јошиде Суга. Ограничувачките мерки, кои ќе стапат на сила во понеделник и ќе бидат на сила до 22. август, …

Повеќе »

(ФОТО) Хит призорите од завеаниот Мадрид се како од друга планета

Обилните снежни врнежи од невремето „Филомена“ ги довеле Мадрид и други делови на Шпанија во состојба на готовност, нарушувајќи го сообраќајот и принудувајќи некои региони да испраќаат трупи на расчистување на патиштата што водат кон селата.   View this post on Instagram   A post shared by ᗰᗩᗪᖇIᗪ_ᗷᕮᔕT_ᑭᕼOTOᔕ (@madrid_best_photos) Со …

Повеќе »

„ИТАЛИЈАНСКИОТ МОДЕЛ“ на борба со корона вирусот станал светски пример

Ја поздравуваат одлуката на италијанската влада да ја продолжи вонредната состојба до 15. октомври Од неславен до светс на ковид 19. Дописникот на весникот од Рим, Џонсон Хоровиќ, наведува дека Италија успеала да ја доведе коронавирусната инфекција под контрола благодарение на мешавината на мерки со цврст карантин на целата национална …

Повеќе »

Какви се шансите веќе од утре да добиеме нови рестриктивни мерки а некои општини и’ карантин?

Вчера во Македонија без регистрирани нови 52. случаи на корона вирус што внесе вознемиреност не само кај епидемиолозите туку и кај граѓаните… Во текот на вчерашниот ден епидемиолозите бележат повеќе од двојно зголемување на бројот на заболени од Ковид-19 за разика од претходниот кога беа регистрирани 25 лица со коронавирусот. …

Повеќе »

(ФОТО) ВО СЛУЧАЈ КОРОНА ВИРУСОТ ДА НАПРАВИ ХАОС – ОТКРИЕН ТАЈНИОТ ПЛАН НА ВОЈСКАТА НА САД: Трамп ја евакуира Белата куќа и оди во бункер – Еве за што точно станува збор!

Поради пандемијата на коронавирус, во САД се зголемува стравот дека болеста може да „осакати“ многу големи институции, како што е Конгресот или Врховниот суд, поради што е планирано на сила да стапи планот за евакуација на Белата куќа и преместување на водачите на оддалечени локации и карантини. Исто така, се …

Повеќе »

(ФОТО) Јапонија најавува вонредна состојба во траење од шест месеци

Во повеќето случаи, нема казни за игнорирање на барањата на властите, а спроведувањето на овие мерки ќе се потпира повеќе на притисокот на заедницата и почитување на надлежните органи. Јапонија ќе прогласи вонредна состојба во обид да го спречи ширењето на коронавирусот, објавија локалните медиуми, според кои владата подготвува стимулативен …

Повеќе »

СЗО прогласи вонредна состојба на глобално ниво: Има повеќе од 10.000 лица заразени од коронавирусот!

Светската здравствена организација соопштила дека коронавирусот претставува вонредна состојба на глобално ниво. СЗО прогласи вонредна состојба на меѓународно ниво откако бројот на случаи на коронавирусна болест се зголеми за повеќе од десет пати за една недела. И покрај сето ова, СЗО не издаде конкретни препораки во врска со меѓународните патување …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) ГРАД КОЈ ИСЧЕЗНУВА: Венеција под вода – ова не е видено од 1966. година – затворен Плоштадот Свети Марко но најлошото допрва доаѓа!

Централниот плоштад Свети Марко во Венеција бил поплавен и затворен за туристите, додека водата ги поплавила продавниците и хотелите во тој италијански град. Локалните власти соопштија дека плимата достигнала 154 см, нешто под очекувањата, но 70% од градот сè уште е под вода. Најлошите поплави во Венеција во последно време …

Повеќе »