Tag Archives: вознемиреност

(ВИДЕО) ДОБРО Е ДА СЕ ЗНАЕ – Со притискање на оваа точка на телото за само неколку моменти го намалуваме стресот

Стресот и вознемиреноста понекогаш можат да не парализираат толку многу што не можеме да направиме ништо. Еден корисник на „Тик Ток“ сподели едноставен трик за кој вели дека може да го намали стресот и напнатоста за само неколку моменти. Треба само да притиснете едно место на раката. Бредли Литерфлај од …

Повеќе »

(ФОТО) Трикот на Џиџи Хадид во борбата против анксиозноста

Што се однесува до бременоста и мајчинството, Џиџи Хадид одлучила да не крие ништо, а сега проговори за анксиозноста со која се мачела. Поминаа десет месеци од раѓањето на нејзината ќерка Каи, а супермоделот постепено се’ повеќе споделува за нејзиното искуство. Оваа недела, Џиџи зборуваше за анксиозноста во бременоста, а …

Повеќе »

КОРОНА ВИРУС – ПЕТИНА ОД ЗАРАЗЕНИТЕ ИМААТ МЕНТАЛНИ ПОРЕМЕТУВАЊА: Поразителни резултати од истражувањето нанаучниците од Оксфорд

Голем дел од пациентите кои имале коронавирус биле дијагностицирани со ментални нарушувања дури и неколку месеци откако биле позитивни на ковид, покажа новата студија на научниците од Универзитетот во Оксфорд. Во студијата објавена во списанието „Lanset Sajkajatri“, истражувачите од Универзитетот во Оксфорд ги анализирале електронските здравствени досиеја на дури 69. …

Повеќе »

(ФОТО) Пејачката отворено за борбата со пореметувањето: „Ми беше срам, очајнички ми требаше утреха!“

Кубанската пејачка Камила Кабело напиша нов есеј за В„ол Стрит журнал“, во кој открила нови детали за нејзината борба со вознемиреност и опсесивно-компулсивно нарушување (OCD). “Плачев во автомобилот и разговарав со мајка ми за тоа колку анксиозноста и ОЦД ме мачат. Ние заедно читаме книги за тоа, затоа што очајно …

Повеќе »

(ФОТО) ЈА ЛЕКУВАЛЕ СО АНТИДЕПРЕСИВИ А ИМАЛА ГОЛЕМ ТУМОР ВО МОЗОКОТ:Секогаш е потребна упорност но и второ мислење!

„Тоа беше како да гледам претстава надвор од моето тело. Почувствував напад на паника. Тоа беше како вонтелесно искуство, навистина застрашувачко“, се сеќава таа Кетрин Вилкоксон (36), самохрана мајка на три деца во Велика Британија, забележала дека се чувствува повеќе уморно од вообичаеното, веќе една година. Но, таа го припишувала …

Повеќе »

Науката докажала – Неверојатна моќ на киселите краставички:Еве зошто треба да ги јадете!

Научниците откриле дека ферментираната храна, како кисели краставички, кисела зелка или јогурт, може да ја намали социјалната вознемиреност и невротизам Киселите краставички и другиот зеленчук од туршија се нешто што не секој може да го јаде заради нивниот карактеристичен вкус. Ние до сега знаевме дека тие се здрави, но она …

Повеќе »

(ВИДЕО) ЗА ВРЕМЕ НА ПРОТЕСТИТЕ ЧИЛЕ ГО ПОГОДИЛ СИЛЕН ЗЕМЈОТРЕС од 6,3 степени: Граѓаните повторно излегле на улиците на Сантијаго, иамло судири со полицијата а потоа се’ почнало да се тресе!

Илјадници Чилеанци протестирале на улиците на главниот град Сантијаго, барајќи да ги подобрат социјалните услуги. За време на протестите се случил земјотрес од 6,3 степени по Рихтер. Денешниот протест беше главно мирен, иако некои демонстранти со камења фрлија судир со полицијата за демонтирање на демонстрациите. Камерите што го снимаат плоштадот …

Повеќе »