Tag Archives: вода со лимон

Денот започнете го со лимонада, а не со кафе

Млака вода со лимон е совршен пијалок за добро утро, бидејќи помага варењето на храната полесно да ги отстрани токсините, а исто така спречува дијареја. Лимонадата ја зголемува фреквенцијата на мокрење, поради што токсините помалку се задржуваат во организмот, а уринарниот систем останува здрав. Една чаша сок од лимон содржи …

Повеќе »

Го забрзува метаболизмот и помага при слабеењето: Ова е идеален утрински напиток!

За да го забрзате метаболизмот или да изгубите неколку килограми, овој утрински пијалок е идеален за вас Ако ви треба дополнителна енергија за извршување на секојдневни активности и сакате да го одржувате вашето здравје на високо ниво, тогаш ви треба овој пијалок: Чаша топла вода со сок од лимон Пијалок …

Повеќе »

ЛИЧНО ИСКУСТВО: Цела година, секое утро, пиела вода со мед и лимон и ги изненадила докторите!

Последниве години толку многу се зборува за консумацијата на млака вода со лимон,па една жена решила да ја испита ефикасноста на оваа напивка. Еве и што открила… Американката Кристал Дејвис одлучила секое утро на празен стомак да испие чаша топла вода со лимон и мед. Таа била истрајна во тоа, …

Повеќе »

5. причини денот да го започнете со топла вода со лимон

Без разлика дали сте на кето диета, диета со ниски јаглени хидрати или дури и кога имате „слободен“ ден , секое утро започнувајте го со голема чаша топла вода со лимон. Имаше многу полемики околу тоа дали ова е добра идеја, некои отидоа дотаму што веруваа дека овој утрински ритуал …

Повеќе »

5. начини да го искористите лимонот

Многу од придобивките од оваа супер намирница се неправедно занемарени Лимонот најчесто многумина го консумираат во зимските месеци како извор на витамин Ц со чај, а во лето за освежувачки лимонади. Кората од лимон и неколку капки сок е додаток на многу десерти, но лимонот има широка намена. Другите придобивки …

Повеќе »

(ФОТО) Зошто е корисно да се пие вода со лимон: Еве 19. причини кои ќе ве убедат во користа од таа комбинација!

Помага во намалување на крвниот притисок и го поттикнува нивото на добриот холестерол… Многу е важно како го започнувате денот. Според индиската филозофија Ајурведа, изборот на вашите дневни рутини го прави вашиот организам или отпорен или пак сосема подложен на болести. Според Ајурведа, секој треба да го започне денот фокусирајќи …

Повеќе »