Tag Archives: влакна

Ги нарекуваат „СЛАТКИ ОД ПРИРОДАТА“: Зошто би требало да јадеме повеќе УРМЕ?

Се смета дека урмите потекнуваат од регион кој се протега помеѓу Египет и југозападна Азија. Урмите се главна храна на Блискиот Исток илјадници години. Имаат сладок вкус, па се идеална замена за слатките. Сепак, тие нудат и голем број здравствени придобивки. Зошто треба да јадеме урми? Тие се наречени „слатки …

Повеќе »

Експертите ја препорачуваат оваа храна за здравјето на цревата

Можеби забележавте дека во последно време, се’ повеќе производители ја нагласуваат количината на влакна на пакувањето на нивните прехранбени производи. Ова не е случајно и сигурно не е лош или штетен маркетиншки потег. Најновите истражувања покажаа дека повеќе од 70. проценти од нашиот имунолошки систем зависи од дигестивното здравје. Може …

Повеќе »

Зошто УРМИТЕ треба да станат наш секојдневен десерт? Пет прекрасни причини да ги вметнеме во исхраната!

Урмите се од семејството на палми, и тие беа споменувани уште од древните Феникијци. Се смета дека потекнуваат од регион кој се протега помеѓу Египет и југозападна Азија. Урмите се главната храна на Блискиот Исток илјадници години. Тие се слатки, затоа се делумна замена за слатките. Меѓутоа, покрај таа корист, …

Повеќе »

(ВИДЕО) Бебе горила: Поради ретка состојба дете прима лек од кој му растат густи влакна

Двојка од Тексас на својот четиримесечен син од љубов му вели „горила“ поради бизарниот несакан ефект на лекот што целото тело му го покрил со црни влакна. „Тој не беше влакнест кога се роди, но по неколку недели, додека ги земаше лековите, се претвори во мала горила“, рекла Бри Шелби, …

Повеќе »

ПОЗНАТ ГАСТРОЕНТЕРОЛОГ СОВЕТУВА: Овие едноставни правила ја намалуваат надуеноста, гасовите и ја регулираат тежината!

Благодарение на неговите совети, проблемите со лошото варење ќе станат минато Проблемот со надуеност и бавен метаболизам мачи се’ поголем број луѓе. Забрзаниот начин на живот и несоодветната исхрана доведоа до застој во оваа состојба. Проблемите со цревата предизвикуваат ослабен имунитет и многу други тежини, вели д -р Кенет Браун. …

Повеќе »

КАЈСИИ – ШЕСТ ПРИЧИНИ поради кои треба да се најдат во чиниите за овошје

Кајсиите се овошје познато и како ерменски сливи. Тркалезни и со жолта боја изгледаат како помала верзија на праска. Тие се исклучително хранливи и имаат многу здравствени придобивки, а бидејќи станаа дел од пазарот, време е да ги купите и да ги користите сите нивни придобивки. Кајсии и антиоксиданти Кајсиите …

Повеќе »

ПЕТ ПРИЧИНИ поради кои ТИКВИЧКИТЕ мора да бидат на вашата чинија ова лето!

Тиквичките се најблагодарната летна храна со бројни лековити својства Тиквичките се едни од најблагодарните летни намирници бидејќи можат да се подготват на многу начини, хранливи се и полни со минерали и витамини. Тие се одличен извор на манган и витамин Ц, потоа магнезиум, витамин А, калиум, влакна, фолна киселина, фосфор, …

Повеќе »

ГРАВ, мало зрно полно со здравје: Зошто треба редовно да го јадеме?

Гравот е богат со витамин Б, витамин Ц и каротин, како и калциум и железо. Гравот е растение кое долго време се користи во исхраната на луѓето. Покрај одличниот вкус, гравот е и многу здрав, бидејќи содржи голема количина витамини Б и Ц, каротин, калциум, калиум, железо, фосфор, магнезиум, цинк, …

Повеќе »

истински совет – Еве зошто треба да јадеме храна богата со и влакна: Кога ова ќе го научите – еднаш засекогаш ќе ја регулирате телесната тежина и ќе го подобрите здравјето!

Многу намирници со растително потекло содржат и растворливи и нерастворливи влакна… Дали сте сигурни дека знаете сè за храна богата со растителни влакна и за тоа колку и како да ги јадете? Дали знаевте дека постојат растворливи и нерастворливи влакна? Растворливите влакна лесно се раствораат во вода, растворувајќи се во …

Повеќе »