Tag Archives: влакна

ПОМАГААТ ПРИ СЛАБЕЊЕ – Нутриционистите ги препорачуваат овие навики за сигурно топење на одвишните килограми

Иако постојат многу различни методи кои можете да ги користите за слабеење, кога станува збор за навиките во исхраната, нутриционистите препорачуваат консумирање доволно количество протеини, зеленчук, влакна, замрзнато овошје и редовна хидратација. Има толку многу информации за тоа како да изгубите тежина, но честопати може да биде штетно, особено кога …

Повеќе »

Колку повеќе влакна, толку подобро: Еве кој зеленчук може да го намали холестеролот

ХОЛЕСТЕРОЛОТ може да биде комплексен проблем. Од една страна, на телото му е потребен за многу различни функции, а од друга страна, премногу холестерол може да ги зголеми шансите за развој на срцеви заболувања. Што предизвикува висок холестерол и што може да се направи за поефикасно да се управува со …

Повеќе »

ВНИМАТЕЛНО – ДОКТОРКА ПРЕДУПРЕДУВА: Доколку имате ВИСОК ШЕЌЕР, не треба да јадете ваков ЛЕБ! Ги уништувате СРЦЕТО и БУБРЕЗИТЕ!

Не сме ни свесни колку треба да се грижиме за сè што јадеме. Одредена количина на јаглени хидрати е неопходна за вашето тело, но треба да бидете внимателни и да внимавате што јадете кога управувате со високиот шеќер во крвта. Постојат различни видови леб, на пример, кои се поздрави од …

Повеќе »

Ова е најдобриот леб за намалување на шеќерот во крвта, вели диететичарка

АКО ви е дијагностициран дијабетес или преддијабетична состојба, не постои причина зошто не треба да продолжите да уживате во вкусна храна додека се обидувате да го намалите шеќерот во крвта. Некои луѓе претпоставуваат дека мора да се откажат од се што е вкусно, но тоа не е точно. На пример, …

Повеќе »

Нутриционистите го обожаваат овој зеленчук, а докажано е дека носи важни здравствени придобивки особено за срцето и дијабетесот

Прокељот (бриселски зелкички) се мали, зелени пупки за јадење кои изгледаат како мини зелки, со дијаметар од околу 2,5-4 сантиметри. Тие се по потекло од Белгија, околу градот Брисел, од каде што доаѓа нивното име. Тие припаѓаат на семејството brassica, со брокула, кељ и зелка, а најчесто се во сезона …

Повеќе »

Три можни причини зошто сте постојано гладни

Гладот ​​е природен сигнал дека вашето тело ви кажува дека му треба повеќе храна. Но, што ако вашето тело постојано бара храна? Чувството на глад не е проблем само по себе, но ако тоа се случува постојано, дури и после оброк, може да има нешто во вашето здравје на кое …

Повеќе »

Моќно овошје кое влијае на нервите, доволни се само 30. грама дневно

Урмите се нарекуваат „слатки на природата“ затоа што се познати по својата слаткост, што ги прави одлична ужина или замена за белиот шеќер во рецептите. Тие исто така обезбедуваат антиоксиданси, влакна и голем број хранливи материи. Калиум Урмите содржат калиум, еден од најважните минерали присутен во човечкото тело. Го регулира …

Повеќе »

НАУЧНА СТУДИЈА – ОВИЕ ДВЕ НАМИРНИЦИ СЕ СЕКАДЕ ОКОЛУ НАС А ГИ ПОТЦЕНУВАМЕ: Го намалуваат ризикот од ТЕШКИ болести, на прво место РАК НА БЕЛИТЕ ДРОБОВИ!

Конзумирањето на јогурт и храна богата со растителни влакна се поврзува со намален ризик од карцином на белите дробови, открива новата американска студија. Научниците посочуваат дека придобивките од конзумирање на храна богата со растителни влакна и јогурт и нивното влијание врз здравјето се веќе утврдени кога станува збор за кардиоваскуларни …

Повеќе »

(ВИДЕО) Сите се воодушевени од новиот трик за слабеење, експертите велат дека би можел да функционира

ТИКТОК е преплавен со трикови за слабеење, но еден од последните би можел навистина да функционира, велат експертите. Луѓето почнаа да подготвуваат пијалок од чиа семе како лесен начин за потиснување на апетитот. Виралните видеа велат дека пијалок од две лажици чиа семе измешани во шолја вода создава чувство на …

Повеќе »