Tag Archives: витамин д

За да избегнеме недостаток на витамин Д, оваа намирница треба да ја јадеме секој ден

Недостигот на витамин Д доведува до бројни проблеми со нашето здравје, а некои од нив се чести настинки и воспаленија, замор, исцрпеност, болки во коските и грбот, депресија, бавно зараснување на раните, губење на густината на коските, но и косата. Според The ​​Healthy, постои една намирница која е богата со …

Повеќе »

Со помош на овие намирници можеме да го подигнеме нивото на витаминот Д во организмот

ВИТАМИН Д е есенцијална хранлива материја која не се произведува природно во нашето тело, но може да се добие и со здрава храна. Тоа е витамин растворлив во масти кој помага во апсорпцијата на калциумот кој ги одржува нашите коски, мускули и заби здрави, но исто така спречува коскени деформитети …

Повеќе »

ГО НАМАЛУВА ВОСПАЛЕНИЕТО ВО ТЕЛОТО – Сончевата светлина е најдобар извор на витамин Д, а има и некои други позитивни ефекти врз вашето здравје

Сончевата светлина е позната како најдобар природен извор на витамин Д, кој на луѓето им е потребен за одржување на здрави коски и заби и помага да се намали ризикот од остеопороза и фрактури. Сепак, постојат и некои други позитивни ефекти од сончевата светлина. Сончевата светлина произведува серотонин Многу луѓе …

Повеќе »

Експертите советуваат: Како што стареете, вашата исхрана треба да се менува според овие ПРАВИЛА

Со возраста, исхраната треба да претрпи некои промени за да може човекот да остане здрав што е можно подолго Еве што советуваат стручните нутриционисти ако се приближувате до четириесетата или повеќе. Повеќе протеини Како што старееме, ја губиме мускулната маса. Истражувањата покажуваат дека зголемувањето на количината на протеини во вашата …

Повеќе »

Намирници кои имаат најмногу витамин Д: Тие се особено важни во текот на зимата!

Витаминот Д е многу важен нутритивен елемент, кој ги зајакнува коските, влијае на доброто расположение, но и на здравјето и функционалноста на целиот организам.Покрај сонцето и исхраната, извор на витамин Д се и суплементите, но доколку сакате овој витамин да го консумирате сосема природно, во вашето мени треба да ги …

Повеќе »

ПРЕВЕНЦИЈА – ВИТАМИНИ И МИНЕРАЛИ КОИ МОРА ДА ГИ ИМАТЕ ВО ДОМАШНАТА АПТЕКА ВО ЗИМА: Ќе ја смират кашлицата, ќе ги ублажат симптомите на грип и настинка

Се додека не зачекориме добро во пролетта, ќе бидеме под напад на респираторни инфекции, а ова се начините да ги избркаме од себе. Се додека не зачекориме добро на пролет, ќе бидеме под напад на респираторни инфекции. За да ги спречите, веројатно често земате витамински комбинации, но понекогаш нивната злоупотреба …

Повеќе »

Зошто ни е потребен витамин Д во зима и како да го добиеме?

ВО ЗИМА луѓето се повеќе изложени на инфекции и поминуваат помалку време надвор, што е една од главните причини зошто во зимските месеци се зголемува ризикот од недостаток на витамин Д во нашиот организам. Овој витамин, кој се создава во нашата кожа по изложување на сончева светлина, е неопходен за …

Повеќе »

Зимата значи помалку витамин Д: Еве каде можеме да го најдеме

Витаминот Д веројатно ве потсетува на сонце и здрави, силни коски Се поставува прашањето каде да се најде овој витамин кога надвор нема сонце. Витаминот Д игра многу улоги во телото. Неопходен е за апсорпција на минералите во нашите црева, како и калциум и фосфор. Без витамин Д, овие минерали …

Повеќе »

ОВИЕ ПЕТ ВИТАМИНИ И МИНЕРАЛИ се НЕОПХОДНИ во есенските денови: Заштитуваат од вируси и го чуваат здравјето

Експертите открија кои витамини и минерали особено му се потребни на нашето тело во есен и зима и како да го спречиме нивниот недостаток. Со доаѓањето на есента, поподложни сме на вируси и настинки, а се намалува способноста на организмот да ги одбрани вирусите и бактериите, без разлика што во …

Повеќе »