Tag Archives: витамин а

Витаминот А е многу важен за оптимално функционирање на организмот: Еве како да го препознаете неговиот недостаток и дали го има премногу во организмот

Еве зошто витаминот А е толку важенВитаминот А е важна хранлива материја која е растворлива во масти, односно во масла и игра важна улога во телото. Витаминот А доаѓа во две форми, како ретионид (ретинол) кој се наоѓа во животинските производи и како бета-каротен кој доаѓа од растенијата.Најмногу витамин А …

Повеќе »

Знаци на недостаток на ВИТАМИН А: Еве на што најмногу може да влијае

Витаминот А е хранлива материја растворлива во масти од суштинско значење за здрав вид, имунолошки систем, плодност и кожа Постојат два вида на витамин А кои се наоѓаат во храната: подготвен витамин А и провитамин А. Од друга страна, телото ги претвора каротеноидите во растителната храна, како црвено, зелено, жолто …

Повеќе »

Ги чува репродуктивното здравје, очите и кожата: Намирници полни со витамин А мора да има во вашата чинија

Витаминот А е суштинска хранлива материја која го поддржува здравјето на кожата, очите и репродуктивното здравје, како и имунолошката функција. Преформираниот витамин А, или ретиноиди, се наоѓа во производите од животинско потекло како што се месото и млечните производи. Провитаминот А или каротеноидите се наоѓаат и во растителните производи како …

Повеќе »

Дали имате суви очи и кожа? Тоа може да биде знак дека ви недостасува ОВОЈ витамин

Витамините се неопходни за телото да функционира правилно Витаминот А е витамин растворлив во масти и е важен за многу телесни функции, вклучувајќи правилен вид, имунолошки систем, репродукција и добро здравје на кожата. Постојат два вида на витамин А кои се наоѓаат во храната: подготвен витамин А и провитамин А, …

Повеќе »

ОДЛИЧЕН СОЈУЗНИК НА СЕКОЈА ЖЕНА – Таа има 56. години а излгеда барем една деценија помладо: На лицето нема ниту една брчка благодарение на овој витамин!

Овој витамин е неопходен за секоја жена Веројатно веќе сте чуле колку се добри витамини Е и Ц за кожата, но витамин кој може да биде подобар од овие два и да има поголеми придобивки за кожата е витаминот А, витамин кој е неправедно запоставен и прави чуда за зрелата …

Повеќе »