Tag Archives: висок притисок

(Рецепт) Вистинско чудо од природата: Не постои подобар лек за намалување на притисокот и холестеролот од овој ЧАЈ!

Секој што страда од зголемено ниво на холестерол во крвта и крвен притисок, треба да го вклучи овој чај во својата исхрана. Се препорачува за сите кои страдаат од егзема, имаат чувствителна кожа или чувствуваат интензивно чешање. Чајот од овес се користи за ублажување на многу симптоми и е неправедно …

Повеќе »

ВИСОК ПРИТИСОК, НАДУЕНОСТ, ЛОШ СОН: Ова се јасни сигнали кои откриваат дека јадете премногу сол

Солта е природен зачин кој дава вкус на јадењата и може да делува како конзерванс. Содржи околу 60 проценти хлорид и 40 проценти натриум. Повеќето необработени намирници, како зеленчук, овошје, ореви и месо и млеко, не содржат натриум. Солта што ја јадеме помага во затегнување и опуштање на мускулите, влијае …

Повеќе »

Милиони луѓе живеат со состојба за која не знаат дека ја имаат: Еве кои се симптомите!

НОВО истражување покажало дека во последните 30 години, повеќе од половина од населението има висок крвен притисок, или хипертензија, што не го третираат. Високиот крвен притисок е многу чест проблем. Меѓутоа, ако не се знае за него и не се држи под контрола, може драстично да ги зголеми шансите за …

Повеќе »

Со храна против висок притисок

Докажано е дека една чаша сок од боровинка секој ден го намалува крвниот притисок. Доколку сакате да ја намалите веројатноста за заболување, најдобриот совет е да ги намалите ризиците што придонесуваат за појава на хипертензија – избегнувајте сè што е солено, масно, засладено со шеќер, како и кафе и алкохол. …

Повеќе »

Четири состојби кои најмногу влијаат на смрт од ковид 19

Една нова студија проценува дека можеле да се избегнат 64 хоспитализации на пациенти со ковид 19 во САД, доколку тие лица не страдаат од четири состојби: дебелина, хипертензија, дијабетес и срцева слабост. Истражувањето е објавено во Journal of American Heart Association (JAHA) а го спровеле научници од Универзитетот Тафтс. Тие …

Повеќе »

Решение од природата: Две природни состојки за намалување на крвниот притисок

Тие можат да помогнат. Циметот и кромидот се особено корисни за луѓето со висок крвен притисок, велат многу студии. Цимет Неколку студии потврдија како систолниот и дијастолниот притисок кај возрасните го намалува добро познатиот мирисен зачин. Ако додадете половина лажичка во вашата дневна исхрана, полесно ќе го контролирате високиот крвен …

Повеќе »

Го регулираат крвниот притисок и го чуваат здравјето на срцето: Овие намирници се помоќни од било кој лек!

Храната што ја јадеме има големо влијание врз здравјето на срцето, затоа внимателно избирајте ги намирниците Помеѓу 30. и 40. лица во општата популација страдаат од висок крвен притисок. Симптоми кои ја придружуваат оваа состојба вклучуваат главоболки, несвестица, зуење во ушите (тинитус), нестабилност при одење, болка во градите, скратен здив …

Повеќе »

(Рецепт) Намалете го високиот крвен притисок, на природен начин, за 10. секунди: Кога при рака немате таблетка, ОВА проверено делува!

Не дозволувајте вашиот притисок да варира. Направете сè што е во ваша моќ за да имате добро здравје Високиот крвен притисок е тивок убиец. За да спречите зголемувањето на притисокот, треба да ја регулирате исхраната. Веројатно веќе го знаете тоа, но не знаете дека треба да ги вклучите и овие …

Повеќе »

Белката го лекува високиот крвен притисок: Еве како!

Ако страдате од висок крвен притисок, мора да го прочитате ова… Белката помага во регулирање на крвниот притисок! Одлична вест, зарем не? Јајцата ја содржат супстанцата наречена пептид, која според истражувањето го намалува крвниот притисок, го блокира производството на ензими кои го зголемуваат крвниот притисок. Научниците го спроведоа експериментот врз …

Повеќе »