Tag Archives: виножито

(ФОТО) ЈА НАРЕКЛЕ ЛЕГЕНДА – „Протест“ на новинарката на Би-Би-Си додека известувала од Катар: Носела лента во боите на виножито

Алекс Скот, новинарка од британската Би-Би-Си, носела лента „One Love“ додека известувалаа за натпреварот Англија-Иран во знак на протест бидејќи ФИФА им забрани на капитените на тимовите да носат ленти во боја на виножитото. Откако вчера беше потврдено дека Англија, како и другите нации, нема да можат да ја носат …

Повеќе »

(ВИДЕО) Најубава река на светот – во пет бои

Поголемиот дел од годината, Кано Кристалес е како и секоја друга река, но на крајот на јули цвета во јаки бои. Кано Кристалес е река во Колумбија која се смета за најубава и најчудна на светот. Нејзиното име значи „кристален канал“, но е попозната како „Река од пет бои“ или …

Повеќе »

(ФОТО) Генијален потег на канадската пошта против мрачната стварност

Во обид да се избори со мракот на епидемијата на коронавирус, Канадската пошта решила да донесе малку радост со тоа што отсега натаму поштенските камиони во весели бои  ќе ја обиколуваат земјата Во 28. градови во Канада, 37. шарени возила превезуваат писма и пакети секој ден, што предизвикало насмевки кај …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) ДЕТЕ ВИНОЖИТО – Првото бебе и умрело на породување: Истиот лекар ја породил десет месеци подоцна со друго и останал во чудо…

Ендру и Аманда биле многу возбудени за раѓањето на нивното прво дете. За жал, нивната радост не траела долго. Малиот Клејтон починал кратко откако се роди. Д-р Брајан Хоџис не можел да ги сокрие своите емоции на тага, како и родителите. Со нив сочувствувал до крај. Три месеци подоцна, Аманда …

Повеќе »

(ФОТО) Спектакуларна фотографија: Од небото се симна „ангел“ – му здодеало на небото!

Планинар и фотограф од Велика Британија фатил фрапантна фотографија од ретка оптичка појава во атмосферата која изгледа како од небото да се симнува ангел, а околу него е виножито… Фотографот Ли Хаудли (33) шетал по националниот парк Peak District во Велика Британија кога забележал таинствена сенка од маглата на планината …

Повеќе »