Tag Archives: виза

На Ѓоковиќ повторно му е укината визата: Има ли Новак шанси доколку се жали?

На Новак Ѓоковиќ повторно му е поништена визата за влез во Австралија! Министерот за имиграција Алекс Хок го искористи своето дискреционо право и ја укина визата на најдобриот тенисер во светот! „Го искористив моето право да му ја поништам визата на господинот Новак Ѓоковиќ, бидејќи тоа е од јавен интерес. …

Повеќе »

КЛУЧЕН ДОКАЗ: Се појавиле мејлови – правдата на страната на Новак

НАЈДОБРИОТ тенисер на светот Новак Ѓоковиќ ги испочитувал процедурите на државата Австралија и целосно легално влегол во земјата. Ова го посочуваат новите документи кои се појавија во јавноста. Во јавноста се појавија мејловите кои Брет Сатон, извршен медицински службеник, ги разменил со член на Владата на Викторија, потврдувајќи дека Новак …

Повеќе »

СЛУЧАЈ НОВАК ЃОКОВИЌ – Специјалист за имиграциски права: Постојат три клучни прашања

Абул Ризви, австралиски експерт за имиграциски права, истакнува дека Новак Ѓоковиќ може да изнесе соодветни аргументи пред судот по три основи и на тој начин да ја сврти целата ситуација во своја полза. Новак беше спречен да влезе во Австралија поради наводно некомплетна документација во врска со медицинското ослободување од …

Повеќе »

(ФОТО) Ѓоковиќ останува во карантин, конечната одлука во понеделник!

Дали најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ ќе може да влезе во Австралија и да учествува на првиот Грен слем сезонава, ќе се знае дури во понеделник. Според последните информации, конечната одлука ќе биде донесена во понеделник во 10. часот по локално време или околу полноќ по средноевропско време. Министерката за …

Повеќе »

Тројца тенисери влегле во Австралија со иста виза како Новак!

Тројца тенисери на кои им е одобрено медицинско ослободување од вакцината влегле во Австралија со истата виза што ја имал и Новак Ѓоковиќ, дознава Ројтерс од извори блиски до Австралија Опен. На Ѓоковиќ му било одобрено медицинско ослободување, но по слетувањето, наводно, било утврдено дека српскиот тенисер побарал „погрешна виза“. …

Повеќе »

(ФОТО) Ѓоковиќ и понатаму изолиран и ја чека одлуката, се огласил Иванишевиќ – „Невообичаено патување…“

Ѓоковиќ пристигнал на аеродромот Туламарин околу 13:30 часот по локално време, но не му бил дозволен влез во Австралија. Тимот на Ѓоковиќ поднел барање за погрешна виза, која не го поддржува медицинското ослободување за вакцинација. Граничната патрола стапила во контакт со владата на Викторија, која на Новак му дала медицинско …

Повеќе »

Ѓоковиќ бил на распит во Одделот за имиграција, а одлуката за негово пуштање во Австралија се уште се чека

Тимот на Новак доставил погрешен тип на виза, објавија австралиските медиуми Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ допатува во Мелбурн, каде не доби виза од владата на Викторија, а австралиските медиуми наведуваат дека визата на Ѓоковиќ, која вклучува и медицинско ослободување, не се совпаѓа со потребната документација на граничните сили. Тамошните Федерални …

Повеќе »

(ФОТО) Се разведува од Трамп штом излезе од Белата куќа: Ако сега го напушти ТОЈ ЌЕ ЈА УНИШТИ!

Меланија Трамп, наводно, планира да се разведе од сопругот Доналд Трамп, истата секунда штом ќе ја напуштаат Белата куќа. Неименуван извор ги потврди гласините за брачните кавги помеѓу првата дама на Америка и претседателот Доналд Трамп и додал дека Меланија решила да го напушти сопругот. Во книгата за славната брачна …

Повеќе »