Tag Archives: венко филипче

Министерот Филипче го посети пациентот на кој му беше трансплантирано срце

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче, во моментов е во посета на пациентот, на кој му беше трансплантирано срце. Синоќа, за првпат во нашата земја е изведена трансплантација на срце, односно трансплантација од починат донор.

Повеќе »

(ФОТО) Мимче открива непозната приказна за Венко Филипе: „Едноставно он си е таков..“

Колку вакви нераскажани приказни, вистински, има за министерот за здравство, Венко Филипче, а кои е убаво да се знаат бидејќи и тоа придонесува за формирање на сликата за една личност, оосбено човек кој е секојдневно експониран во време на пандемијата на корона вирусот… „Сеа да ви каже Мимче два збора …

Повеќе »

(ВИДЕО) „Еден на еден“ го угости Венко Филипче: Зошто министерот станува во 4 – 5 часот наутро?

Министерот за здравство, Венко Филипче му е гостин на Жаре, во новата „Еден на Еден“, во недела од 18.30 на Канал 5. Филипче меѓу многуте лични и професионални приказни, ќе раскаже и за тоа како изгледа еден негов обичен ден. „Се будам околу 4-5 наутро. Така сум попродуктивен“, открива тој. …

Повеќе »

Венко Филипче со честитка: На Меѓународниот ден на слободата на медиумите, ви упатувам искрени честитки и огромна благодарност за вашиот влог во справување со борбата со ковид-19

„Денеска, на Меѓународниот ден на слободата на медиумите, ви упатувам искрени честитки и огромна благодарност за вашиот влог во справување со борбата со ковид-19. Од првиот ден кога, како земја, се соочивме со вирусот кој го промени животот на милиони луѓе ширум светот, бевме уверени дека само точна, навремена и …

Повеќе »

Филипче по втор пат негативен на Ковид-19: „Продолжувам да управувам со сите активности на министерството и ситуацијата со коронаирусот во земјата!“

Министерот Филипче ја инфрмираше јавноста со својата здравствена состојба и резултатите од второто тестирање на Ковид-19: „Денеска го добив резултатот од мојот втор тест на КОВИД-19, кој исто како и првиот е негативен на вирусот. Со ова практично завршува мојата 14-дневна изолација. која ја спроведов на сопствена иницијатива и покрај …

Повеќе »

Министерот Филипче од денеска ќе биде во домашна изолација

Министерството за здравство информира дека, по информација дека градоначалникот на Куманово, Максим Димитриевски кој вчера одржа состанок на кризниот штаб на Куманово на кој присуствуваше и Министерот за здравство доц. д-р. Венко Филипче, е позитивен на Ковид-19, министерот Филипче од денеска ќе биде во домашна изолација. За време на состанокот, …

Повеќе »

(ФОТО) Филипче со посебна објава на Фејсбук: „Ова се дел од моите колеги кои неуморно работат на пунктовите за тестирање – Од нив зависи јавното здравје, од нив зависат нашите животи!“

Министерот Венко Филипче синоќа на Facebook им се заблагодари на сите колеги кои го вложуваат целиот труд но и на сите граѓани кои ги почитуваат препораките и мерките. „Ова се дел од моите колеги кои неуморно работат на пунктовите за тестирање. Од нив зависи јавното здравје, од нив зависат нашите …

Повеќе »

(ФОТО) Емотивен момент: Седат ја најде патничката што ја спасил во Ласкарци!

Министерот Венко Филипче на својот профил на фејсбук често поставува фотографии од болница, од посета на повредените од сообраќајната несреќа кај Ласкарци, но последната фотка едноставно ќе ви измами солзи… „Сeдaт успеа да ја најде патничката на која и’ помогнал да преживее под автобусот кој се преврте кај Ласкарци. Само …

Повеќе »