Tag Archives: венко филипче

(ФОТО) Четврта срцева трансплантација во Македонија: „Срцето на 44. годишната пациентка почна повторно да чука!“

Медицински тимови од Клиниката за урологија и Клиниката за кардиохирургија пред полноќ почнаа експлантација на бубрези и срце од 44-годишна пациентка која вчера попладне е дијагностицирана со мозочна смрт. Според најавата од министерот Венко Филипче, тројца пациенти се подготвувале ноќеска за трансплантација на органите – срцето и бубрезите од донорот. …

Повеќе »

Историска фотографија: Докторите и се поклонуваат на младата девојка чие семејство одлучи да ги донира нејзините органи

Нејзиниот млад живот трагично згасна, но нејзиното срце спаси друг млад живот. „Нема зборови со кои може да се искаже благодарноста кон семејство. Нема зборови со кои може да се опише алтруизмот и големината на чинот на органодарителството. Во моменти на длабока тага да се донесе одлука за донирање на …

Повеќе »

Филипче: „Авансот за вакцината Синофарм го повлековме за наша сигурност, кинеските вакцини пристигаат многу брзо, се финализираат деталите“

Авансот за вакцината Синофарм го повелковме за наша сигурност, но тоа не значи дека вакцините нема да стигнат, истакна министерот за здравство д-р Венко Филипче, во вечерашното гостување во Дневникот на Канал 5 телевизија. -Со оглед на тоа што самиот процес траеше подолго време од тоа што сите ние на …

Повеќе »

Филипче: „Направивме добра организација – еднаш кога ќе започне имунизацијата да не запре!“

Министерот за здравство д-р Венко Филипче и претседателката на Комитетот за имунизација д-р Александра Грозданова, денеска присуствуваа на почетокот на процесот на вакцинација во земјава, каде први вакцината против КОВИД-19 ја примија двајца здравствени работници од Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби. Станува збор за главната сестра Габриела Темелковска …

Повеќе »

КОРОНА ВИРУС ВО МАКЕДОНИЈА: Има два механизми за вакцинација, матичните лекари вклучени во процесот

Министерот за здравство, д-р Венко Филипче во синоќешното гостување во емисијата „Клик Плус” на ТВ 21, се осврна на начините за регистрација за вакцинирање и појасни дека има два механизми за вакцинација. „Првиот механизам е преку матичниот лекар кој ја испитува волјата. Вториот е сајтот кој со внесување на матичниот …

Повеќе »

Министерот Филипче го потпиша договорот за набавка на кинеската вакцина

Министерот за здравство д-р Венко Филипче, го потпиша договорот за набавка на вакцини против Ковид 19 од кинескиот производител „Синофарм”. Со Договорот, Република Северна Македонија од кинеската компанија „Синофарм” обезбедува 200 000 вакцини кои ќе пристигнат во месец февруари. Точниот датум на пристигање и сите информации поврзани со испораката се …

Повеќе »

НЕИЗВЕСНА ЕСЕН: Mинистерот Филипче најави дека е можен нов кapaнтин и затворање на угостителските објекти!

Министерот за здравство, Венко Филипче, вели дека здравствениот систем се подготвува за лоши сценарија со многу пациенти наесен, но, се надева дека луѓето ќе бидат свесни и дека ќе се придржуваат до превентивните мерки. Наскоро, вели Филипче во интервју за МКД.МК, ќе го промовираат планот за дополнителни рестрикции во региони …

Повеќе »

Филипче: „Барам итно надлежните институции – МВР и надлежните инспекторати да спроведат истраги и да ги санкционираат овие собирања на недозволен начин!“

По бројните фотографии и видеа кои се појавија на социјалните медиуми за забавите кои се случуваат по дискотеките, а на кои младите не носат заштитни маски, на својот профил на Фејсбук се огласи и Венко Филипче. „Гледам фотографии на социјалните медиуми од журки и забави во повеќе градови без да …

Повеќе »

(ВИДЕО) УБАВИ ВЕСТИ: Во петок се враќа „Само Интервју“ – прв гостин Венко Филипче!

По скоро три месеци принудна пауза, овој петок се враќа „Само Интервју“! Прв гостин на Гоце Михајлоски ќе биде, кој ако не најодговорниот за здравствениот систем – министерот Венко Филипче… Што научивме и што уште треба да сториме за да не бидеме дел од статистиката на заразени? Дали некаде „погреши” …

Повеќе »