Tag Archives: вегани

Зошто леќата е најздравата храна што можете да ја јадете

МОЖЕБИ е ситна, но не дозволувајте неговата големина да ве измами. Леќата е полна со хранливи материи, од влакна погодни за здравјето на цревата до цинк кој го зајакнува имунитетот. Покрај тоа, таа е достапна и брзо се вари, што дополнително ја зголемува нејзината привлечност. Што е леќа? Леќата е …

Повеќе »

Осум знаци дека на организмот му недостасува цинк

За да може нашето тело да функционира правилно, потребно е и доволно количество од минералот цинк. Откријте која храна содржи најмногу од него и кои се знаците дека му недостасуваат на телото. Минералот цинк е еден од петте најважни минерали за човечкото тело, заедно со железото, калциумот, магнезиумот и калиумот. …

Повеќе »

(ФОТО) Овие спортски суперѕвезди тврдат дека својот успех му го должат на веганството

Минаа деновите кога фитнес силата се поврзувала со јадење месо. Некои истражувања го поддржуваат тврдењето дека исхраната на база на билки, вклучително и веганството, може да ги подобри атлетските перформанси. Не верувате во тоа? Еве неколку имиња од светот на спортот кои се откажаа од месото и тврдат дека својот …

Повеќе »

(Рецепт) Плескавици од модри патлиџани

Доколку сте љубители на модрите патлиџани сигурно ќе се израдувате на овој, за наши услови, необичен рецепт кој може да придонесе за „освежување“ на вашето мени… Сигурни сме дека ќе им се допадне на веганите и оние кои постат. Состојки: 3 модри патлиџани 6 исечкани шампињони 3 чена лук, рендан …

Повеќе »

Совршени чоколадни колачиња кои секој може да ги јаде – па и веганите!

Многумина изолацијата ја искористиле за првите чекови во кујната. Едноставните јадења се сега попопуларни од било кога, а меѓу нив и десертите. Еден од нив се овие вкусни колачиња во кои можат да уживаат апсолутно сите – од возрасните, преку децата се’ до веганите… Состојки: 43 гр шеќер во прав …

Повеќе »

(ВИДЕО) БЕБЕ УМРЕЛО ОД ГЛАД БИДЕЈЌИ РОДИТЕЛИТЕ ГО ХРАНЕЛЕ САМО СО ОВОШЈЕ И СВЕЖ ЗЕЛЕНЧУК: Полицајците во нивната куќа нашле уште прегладнети деца!

Американскиот пар Шила (35) и Рајан О’Лири се обвинети за убиство и занемарување на дете откако нивниот 18-месечен син починал затоа што го држеле на веганска исхрана. Шила изјави дека момчето е родено дома и никогаш порано не видело лекар. Бебето на веганскиот пар починало од неухранетост затоа што го …

Повеќе »

(ФОТО) Храната им го променила животот: Десет ѕвезди за кои не сте знаеле дека се вегани!

Младолик изглед, повеќе енергија, совршен тен…Според тврдењата на бројни славни лица, се’ се тоа само некои бенефити од веганската исхрана. Како што велат, уверени се дека токму веганството од корен им го променил животот. Поздрав живот, климатски промени и правата на животните се само некои од причините поради кои се’ …

Повеќе »