Tag Archives: васил гарванлиев

(ВИДЕО) Промовирана евровизиската песна „Here I stand“: Со оваа песна Васил Гарванлиев ќе ја претставува Македонија на „Песна на Евровизија“

„Особено сум горд што ќе ја преставам Македонија со ‘Here I stand’, една искрена песна, во која влегувам со отворена душа и многу љубов. Иако песната ме отсликува мене и мојата животна приказна, верувам дека ќе ги допре сите“, вели македонскиот евровизиски претставник Васил Гарванлиев… Евровизиската песна „Here I stand“ …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Промоција на евровизиската песна „Here I stand“ во Дневник 1 на МРТ

Песната е работена според мелодија и текст на самиот Васил, а за аранжманот и продукцијата се погрижија Борче Кузмановски и Давор Јордановски. Промоцијата на евровизиската песна на Васил „Here I stand“ ќе се одржи во четврток, 11-ти март во Дневник 1 на првиот програмски сервис на МТВ, со почеток во …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Васил Гарванлиев ја сними евровизиската песна: Слушнете дел од темата со која ќе ја претстави Македонија!

Сите се во нетрпение да ја слушнат песната со која Васил Гарвалиев ќе не претставува во Ротердам… Македонскиот претставник на овогодинешната „Евровизија“, Васил Гарванлиев, сподели неколку секунди од песната со која ќе настапи во Ротердам, Холандија. „Here I stand“ е негово авторско дело, а продукцијата и аранжманот се на Борче …

Повеќе »

ИЗБРАНА ЕВРОВИЗИСКАТА ПЕСНА: Васил Гарванлиев со автобиографската „Here I stand“ ќе ја претставува Македонија на Евровизија

„Here I stand“ е насловот на евровизиската песна со којашто македонскиот претставник Васил Гарванлиев ќе настапи на 65-тото издание на Евровизија во мај во Ротердам. Песната е работена според мелодија и текст на самиот Васил, а за аранжманот и продукцијата ќе се погрижат Борче Кузмановски и Давор Јордановски… „Here I …

Повеќе »

(ФОТО) „Васил секоја чест, но ова не е во ред“: Естрадата негодува поради нетранспарентната работа на МТВ за избор за претставник и песна за „Евровизија 2021“!

МРТ вчера објави дека Васил Гарванлиев е избран за претставник на нашата емја на годинешниот избор за „Песна на Евровизија“ кој ќе се одржи (18,19 и 20 мај) во Ротердам.И, ептен несфатливо е што вчера (20. јануари) беше објавен и конкурс за песна со која Васил ќе настапи, а времето …

Повеќе »

Задачата да ја претставува Македонија на Евровизија 2021. останува во рацете на Васил Гарванлиев

Според јасно утврдените правила од страна на ЕБУ кои ги обврзуваат националните радиодифузери да селектираат нова песна за Евровизија 2021, а самите да донесат одлука дали минатогодишниот претставник ќе остане истиот и годинава, Македонската Радио Телевизија одлучи задачата да ја претстави Северна Македонија на Евровизија 2021, да остане во рацете …

Повеќе »

(ВИДЕО) Васил Гарванлиев ја пее „Татковино“ со повеќе од 100. деца од Chicago’s Children Choir:„Македонијо, Татковино моја ТЕ САКАМ со сета шареноликост на овој свет!“

Велат детството на нас остава најдлабока трага, а така е и со Васил Гарванлиев кого за Чикаго и Детскиот хор го врзуваат небришливи спомени. Токму поради тоа Васил со 112. деца од Chicago’s Children Choir ја пее песната „Татковино“ на македонски... Оваа изведба Васил Гарванлиев ја постави и на својот …

Повеќе »

(ВИДЕО) Васил Гарванлиев ја претстави „Приказна“

Можеби не настапи на Евровизија, поради корона пандемијата, но продолжи да твори и создава… Васил Гарванлиев ја претстави својата нова песна „Приказна“ во која уште еднаш се потврдуваат неговите изведувачки но и актерски квалитети… „NEW SONG 💛 ПриКазна 💛 out NOW ☀️🔥 Те видов те вдишав а твојот здив на …

Повеќе »

МРТ и Васил Гарванлиев ќе бидат дел од алтернативното евровизиско шоу Eurovision: Europe shine a light

Специјалното телевизиско шоу нема да има натпреварувачки карактер, но ќе им оддаде значајно признание на сите песни и учесници од 41-та земја, колку што требаше да учествуваат на годинашната Евровизија. По конечното откажување на 65-тото издание на Изборот на песна за Евровизија, Европската радиодифузна унија и нејзините партнери од Холандија, …

Повеќе »