Tag Archives: варење

Чудесен подарок на природата – Како лек се користи повеќе од 2.000 години: Цвеклото како од шега „ги брка“ овие 7. здравствени проблеми!

Оваа лековита билка е вистинска ризница на витамини и може да го препороди организмот. Цвеклото е народен природен антианемик, антибактерик, антикарцином, антипиретик, антиоксидант, антисклеротик, детоксикант, диуретик, реминерализант. Богато е со витамини и минерали, содржи висок процент на железо, а особено е богато со белковини, масти и јагленихидрати. Го намалува крвниот …

Повеќе »

(Рецепт) МОЌЕН НАПИТОК – ЗЛАТНО МЛЕКО КОЕ ПРАВИ ЧУДА: Го подобрува варењето, спречува воспалувања и помага при слабеењето!

Кремастиот и пенесто млечен пијалок помага во зачувувањето на здравјето а во и исто време е и вкусно… Куркума млекото е мешавина од куркума и млеко што има одличен ефект врз човечкото тело. Овој пијалок е замена за кафе, познат и како „Златно млеко“, и покрај тоа што загрева во …

Повеќе »

Три урми дневно прават чудо за нашето тело: Ова се причините зошто треба да ги јадеме!

Иако урмите не се сметаат за супер храна, тие се многу блиску до освојување на таа титула. Тие нудат толку многу здравствени придобивки што треба да бидат дел од секое мени, а уште подобар е фактот дека се слатки. Потребно е само една недела да го јадете ова вкусно овошје …

Повеќе »

ЗГОДНИТЕ ЖЕНИ ОТКРИЛЕ ЕДЕН ТРИК: Пијте вода на ваков начин и КИЛОГРАМИТЕ САМИ ЌЕ СЕ ТОПАТ!

Многу жени мака мачат со одвишните килограми , а денеска ви донесуваме одличен трик како да се ослободите од вишокот и тоа со помош на вода. Имено, истражувањето на универзитетот во Илиноис утврдило дека зголемено количество вода може да влијае на намалување на обемот на струкот. Истражувањата потврдиле дека ако …

Повеќе »

(ФОТО) Краставицата како моќен лек: Го чува срцето, ги јакне коските и ги регулира хормоните!

Во продолжение прочитајте зошто треба краставицата да ја користите во својата редовна исхрана… Краставицата поради состојките кои ги има спаѓа меѓу најкорисните намирници за човековото здравје. Од дамнина е позната по добрите својства, а во Индија се користи и во традиционалната медицина. Здравствените благодети кои ги донесува краставицата се повеќекратни. …

Повеќе »

(ФОТО) Топи килограми и штити од рак: Моќни семки кои треба да ги јадеме!

Една ќесичка (100г.) од овие моќно, но се чини недоволно ценети семки по поголемите продавници можат да се најдат по цена од 7. до 9. денари. премногу ниска цена за големата добробит… Овие семки се добар извор на протеини и ќе ви помогнат да останете сити. Подолгото чувство на ситост …

Повеќе »

Секое утро половина килограм помалку: Чаша од овој сок пред спиење и до Нова година омилениот фустан „ќе ви биде точен“

Ќе исчезнат и’ течностите и надуениот израз на лицето… За да му помогнете на организмот да продолжи да ја вари храната дури и кога спиете и со тоа го забрзате метаболизмот потребно е да направите неколку работи. За почеток неколку часови пред спиење немојте ништо да јадете, а потоа непосредно …

Повеќе »