Tag Archives: варење

Еве како консумацијата на пуканки може да влијае на вашето здравје

НЕМА подобра комбинација од пуканки и добар филм, но што точно се случува со вашето тело кога јадете пуканки? Па, првото нешто што треба да се знае е дека ефектите на пуканките зависат целосно од начинот на кој ги подготвувате. Ако вашата омилена пуканка е онаа што ја купувате на …

Повеќе »

Лекарка открила што точно се случува со телото ако секој ден пиете два литри вода

ТЕЛОТО НА ЧОВЕКОТ се состои од 60. проценти вода, затоа е неопходно да се одржи здравјето со пиење најмалку два литра вода секој ден. Д-р Даша Филдер за Femail изјавила дека повеќето возрасни треба да пијат од 2,5 до 3 литри вода на ден за да одржат оптимална хидратација. Тој …

Повеќе »

Создаваат непријатност и киселина во желудникот: Овие намирници сведете ги на минимум!

Овие намирници лошо влијаат на желудникот. Препорачливо е да ја исфрлите оваа храна од вашата исхрана или барем да ја намалите употребата… Стомачната киселина може да биде предизвикана од различни фактори. Најчестиот предизвикувач за создавање на ова непријатно чувство во стомакот е нездравиот начин на живот и лошите навики во …

Повеќе »

Гравот – здрава и хранлива намирница

Богат е со скоро сите есенцијални аминокиселини, лецитин и натриум, калиум, калциум, железо, фосфор, магнезиум, цинк … Мешунките се богати со есенцијални масни киселини, сложени јаглехидрати, витамини и минерали. Покрај тоа, како т.н. алкална храна, содржат многу повеќе хранливи материи од овошјето со поголема концентрација на вода, па затоа се …

Повеќе »

5. причини зошто фетата е најздраво сирење

Ако уживате во грчка, медитеранска и средноисточна храна и тоакако знаете колку фета сирењето може просечен оброк да направи врвен. Она што можеби не сте го знаеле е дека фета сирењето не само што е многу вкусно, туку е и многу здрава храна. Некои би се осмелиле да кажат дека …

Повеќе »

Секој ден изедете шака бадеми: На вашето тело ќе му се случат овие 6. фантастични работи!

Доволно е само една шака бадеми на ден за да се подобри здравјето на целиот организам… Бадемите се полни со витамини и други елементи кои му даваат на нашето тело неопходна количина на хранливи материи и нè прават здрави. Природните, несолени бадеми се вкусни и хранливи закуски полни со разни …

Повеќе »

(Рецепт) МОЌЕН НАПИТОК – ЗЛАТНО МЛЕКО КОЕ ПРАВИ ЧУДА: Го подобрува варењето, спречува воспалувања и помага при слабеењето!

време е и вкусно… Куркума млекото е мешавина од куркума и млеко што има одличен ефект врз човечкото тело. Овој пијалок е замена за кафе, познат и како „Златно млеко“, и покрај тоа што загрева во ладните денови, тој е совршен за детоксикација, подобро варење и спречување на воспаление и …

Повеќе »

Чудесен подарок на природата – Како лек се користи повеќе од 2.000 години: Цвеклото како од шега „ги брка“ овие 7. здравствени проблеми!

Оваа лековита билка е вистинска ризница на витамини и може да го препороди организмот. Цвеклото е народен природен антианемик, антибактерик, антикарцином, антипиретик, антиоксидант, антисклеротик, детоксикант, диуретик, реминерализант. Богато е со витамини и минерали, содржи висок процент на железо, а особено е богато со белковини, масти и јагленихидрати. Го намалува крвниот …

Повеќе »

(Рецепт) МОЌЕН НАПИТОК – ЗЛАТНО МЛЕКО КОЕ ПРАВИ ЧУДА: Го подобрува варењето, спречува воспалувања и помага при слабеењето!

Кремастиот и пенесто млечен пијалок помага во зачувувањето на здравјето а во и исто време е и вкусно… Куркума млекото е мешавина од куркума и млеко што има одличен ефект врз човечкото тело. Овој пијалок е замена за кафе, познат и како „Златно млеко“, и покрај тоа што загрева во …

Повеќе »