Tag Archives: варење на храната

СЕ’ ЗА УРМИТЕ: Зошто би требало да ги јадеме секој ден!

Урмите се овошје кое недоволно се користи во исхраната а е многу хранливо и богато со многу витамини кои се корисни за нашето здравје. Урмите се извор на фруктоза, што е природен вид овошен шеќер. Поради оваа причина, урмите се многу слатки и имаат суптилен вкус сличен на карамел. Тие …

Повеќе »

Ако секој ден изедете по два портокали на вашето тело, на подобро, ќе му се случат овие неверојатни промени!

Подолу, прочитајте за здравствените придобивки од конзумирање на две портокали во текот на денот Портокалите се најпопуларните медитерански плодови, кои се богати со витамините Ц, Б и А, содржат калиум и калциум. Точно висока содржина на витамин Ц делува како антиоксиданс, а ова овошје има големи придобивки за организмот. Го …

Повеќе »