Tag Archives: вакцини

МНР ги објави препораките за влез во Грција до 24 мај – Какви се’ документи ќе ви бидат потребни!

МНР информира дека Владата на Хеленската Република, донесе нова заедничка министерска одлука со која од 14 мај 2021 се укинуваат мерките за ограничување на копнените, воздушните и водните врски со трети држави. Министерството за надворешни работи на Македонија информира дека Владата на Хеленската Република, донесе нова заедничка министерска одлука со …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) ВНИМАТЕЛНО БИРАЛА: На раката на Меган Маркл омилениот часовник на лејди Дијана, но ѓерданот ја симболизирал женската моќ!

МЕГАН Маркл снимила видео порака по повод концертот „Wax Live“ во Лос Анџелес. За оваа пригода таа носела црвен макси фустан со цветен дезен и потпис на Каролина Херера. Фустанот од 1.690 долари е од дизајнерската колекција Resort 2021. Меган носеше, очигледно внимателно одбран накит – златен ѓердан со приказ …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Синоќа одржан концерт кој собира вакцини за сиромашните

Global Citizen синоќа одржа прекрасна и амбициозна кампања за да им помогне на медицинските работници во најсиромашните земји во светот за брзо набавување на вакцини за КОВИД-19. Со овој гест тие апелираа потребните вакцини за КОВИД-19 да бидат дистрибуирани подеднакво, без дискриминација на земјите од „третиот свет“. На концертот настапија …

Повеќе »

(ФОТО) СЗО ги отфрлила неговите тврдења: Лекарот кој говорел дека вакцините не се добри починал од корона!

Лекарот од Кенија, Стивен Каранџа, кој рекол дека вакцината против ковид 19 е потполно непотребна, починал како резултат на инфицирање со вирусот корона. Д-р Каранџа, кој бил шеф на Католичкото здружение на кениски лекари, се залагал за третман со инхалации и таблети базирани на хидроксихлорокин. Тој имал несогласувања со Католичката …

Повеќе »

ЕДНА ДОЗА ЗА ОНИЕ КОИ ПРЕЛЕЖАЛЕ КОРОНА: Словенците одлучиле да го намалат количеството на дадени вакцини

Лицата со потврдена дијагноза на ковид-19 ќе добијат само една доза од вакцината за коронавирус шест месеци по преболувањето на болеста, според новите упатства издадени денес од националниот советодавен комитет за имунизација во Словенија. Инструкциите се издадени на центрите за вакцинација веднаш откако седум други европски земји одлучиле да го …

Повеќе »

Истражување: Само 0,008% од вакцинираните во САД се заразени со корона

Во Соединетите држави, секој петти Американец е целосно вакциниран. Но, дури и оние кои биле вакцинирани, сè уште можат да добијат коронавирус, иако ваквите инфекции се исклучително ретки, а потоа обично се прилично лесни, односно со благи симптоми. Од 75. милиони луѓе ширум САД кои ги примиле двете дози на …

Повеќе »

НА ОВИЕ ВАКЦИНИ БРАЗИЛСКИОТ СОЈ НЕ ВЛИЈАЕ: Мутацијата на вирусот од Бразил ја намалува ефикасноста на некои вакцини

НАУЧНИЦИТЕ во Бразил утврдиле дека P1-сојот на новиот коронавирус, кој е одговорен за тековниот смртоносен бран на КОВИД-19 во таа земја, мутира, така што обезбедува поголема отпорност на антителата кои ги произведуваат вакцините. „Ројтерс“ пренесува дека научниците од фондацијата „Освалдо Круз“ од Рио де Жанеиро (Фиокруз) спровеле истражување на соевите …

Повеќе »

Филипче:„Масовна вакцинација се планира во повеќе градови, како што стигнуваат вакцините така се намалува старосната граница за вакцинација!“

Министерот за здравство д-р Венко Филипче, денеска во изјава за медиумите информираше за епидемиолошката состојба во државата, хоспиталзиациите и процесот на вакцинација. Според бројот на новодијагностицирани епидемиолошката крива има пад, што е показател дека мерките ги даваат потребните резултати. -Денеска имаме повторно еден тренд на намалување во рамките на новодијагностицирани …

Повеќе »

ЗА СЕКОЈ НОВ СОЈ ЌЕ ИМАМЕ НОВА ВАКЦИНА? Научниците стравуваат – започнува четвртиот бран на инфекцијата и носи нови, позаразни видови на вирусот

Во тек е трка меѓу вакцините против Ковид 19 и мутациите од корона кои се закануваат да ги загрозат, откриваат научниците кои се занимаваат со овој проблем. Тие најавуваат дека науката ќе има подобрена вакцина за секој нов вид корона и велат дека светот не мора да се грижи. Сепак, …

Повеќе »