Tag Archives: вакцинирање

(ВИДЕО+ФОТО) Не сакала да се вакцинира па горко зажалила:„Во болницата слушав само стенкање!“

Има се’ повеќе антиваксери и невакцинирани луѓе кои се соочуваат со тешки симптоми на коронавирус. Една од нив е ТикТокерката Александра Бланкенбилер од Флорида, која починала од компликации на корона вирусот само девет дена откако била примена во болница. Пред да почине, таа објавила видео од болничкиот кревет во кое …

Повеќе »

Филипче: Вратен во функција пунктот во арената „Борис Трајковски“ – „Апелирам повторно до граѓаните да се вакцинираат!“

Поради интензивниот наплив на пациенти во инфективните одделенија и брзорастечките бројки на новозаразени со Ковид 19 во нашата држава, мерките кои ги донесе Владата го интензивираа и процесот на вакцинација на пунктовите во Здравствените домови низ државата и во Скопје. Вакцинацијата е без закажан термин и поради ова во дел …

Повеќе »

(ФОТО) ОДБИЛ ДА СЕ ВАКЦИНИРА ПА ПОЧИНАЛ ОД КОВИД: Бодибилдер „во полна снага“ починал од свирепиот вирус

Експертот за градежништво и бодибилдер Џон Ајерс (42) од градот Саутпорт во близина на Ливерпул, починал од „Ковид-19“ по хоспитализација и обидите на лекарите да го спасат „со сите можни лекови“, рекла неговата сестра близначка Џени МекКен. Меккен, која живее во северозападен Лондон, ја сподели приказната за својот брат на …

Повеќе »

(ВИДЕО) СЛАВНИОТ ГЛУМЕЦ ПОСТАВИЛ УЛТИМАТУМ: Вакцинирајте се или не се враќам на снимање!

Актерот Шон Пен изјавил дека нема да се врати на снимањето на тв серијата „Гаслит“, инспирарана од аферата Вотергејт, се додека целата екипа не се вакцинира против вирусот корона, потврдил претставникот на актерот за Си-Ен-Ен. Пен во политичка драма ја игра улогата на државниот обвинител Џон Мичел, а славната Џулија …

Повеќе »

СТРАВОТ ЈА ЗГОЛЕМИЛ ВАКЦИНАЦИЈАТА: Во Москва и трета доза против Ковид 19 – погодности за вакцинираните!

Вчера во Москва започнало повторното вакцинирање на оние кои биле вакцинирани пред шест месеци или кои се заразиле со корона вирус пред шест месеци. На 12. места, граѓаните на Москва можат повторно да добијат вакцина „Спутник V“ или „Спутник лајт“. Причината за повторување на вакцинацијата е тоа што по шест …

Повеќе »

НАГРАДИ ЗА ВАКЦИНИРАНИТЕ: Калифорнија најде начин – МИЛИОНИ ДОЛАРИ – да ја поттикне имунизацијата

КАЛИФОРНИЈА ќе понуди награда во вкупна вредност од 116,5 милиони УСД во готовина и подарок картички за граѓаните кои ќе се вакцинираат до 15. јуни. Оваа одлука на гувернерот Гевин Њузом има за цел да ја поттикне вакцинацијата додека државата целосно се отвори на 15 јуни. Десет граѓани на Калифорнија …

Повеќе »

(ФОТО) Како кој мотивира на вакцинирање: Јајца, брашно, 3.000 динари, олеснувања, ковид пасоши…

Сите граѓани на Србија постари од 16. години кои биле вакцинирани или ќе бидат вакцинирани до 30. мај ќе добијат дополнителна парична помош од 3.000 динари (околу 25. евра), објави вчера претседателот на Србија, Александар Вучиќ. Кои земји сè уште се обидуваат да ги мотивираат граѓаните да се вакцинираат со …

Повеќе »

САД го запираат давањето на вакцината „Џонсон и Џонсон“ поради случаи на згрутчување на крвта

Федералните здравствени агенции на САД препорачале паузирање за употреба на единечната доза на вакцината „Џонсон и Џонсон“ откако шест лица развиле ретко нарушување кое вклучува згрутчување на крвта. Сите шест лица биле жени на возраст од 18. до 48. години. Една жена починала, а друга е хоспитализирана во Небраска и …

Повеќе »

(ВИДЕО) Снимката од Мараја Кери додека се вакцинира станал хит поради брзата нуспојава

За да ги охрабри нејзините обожаватели ширум светот да се имунизираат во борбата против вирусот „ковид 19“, музичката дива Мараја Кери одлучила да документира како ја прима првата доза на вакцината. На видеото објавено на Инстаграм, 52-годишната пејачка се обидела да ги пренесе своите чувства пред медицинскиот персонал во нејзин …

Повеќе »