Tag Archives: вакцинирање

КОГА ГАЗДАТА Е ОПАСЕН ШМЕКЕР – На вработените им понудил 5.000 евра да се вакцинираат, се’ го чинело 2,5 милиони евра, но вели дека се исплатело

Бројот на вакцинирани во Германија моментално стагнира. На крајот на минатата година дневно се вакцинираа повеќе од милион Германци, а неодамна околу 300.000. Затоа властите и работодавачите се одлучуваат за различни стимулации за да привлечат што повеќе граѓани на имунизација. Компанија од Јена на своите вработени им понудила бонус од …

Повеќе »

На таткото му е забрането да го гледа детето бидејќи не е вакциниран

Татко од Канада, кој не бил вакциниран против Ковид 19, привремено го изгубил правото да го гледа своето 12-годишно дете. Судијата пресудил дека неговите посети „не биле во најдобар интерес на детето“. Одлуката уследила по барањето на неговиот татко посетата да се продолжи за време на празниците. „Оваа пресуда е …

Повеќе »

Упатство на СЗО: Ако сакаме крај на пандемијата, еве кои чекори се неопходни!

Светската здравствена организација (СЗО) издаде предупредување во пресрет на божиќните празници поради забрзаното ширење на омикрон варијантата на коронавирусот. „Подобро е да се откажат собирите отколку животот“, рекол лидерот на СЗО Тедрос Гебрејесус на прес-конференција, додавајќи дека „треба да се донесат тешки одлуки“. „Во некои случаи, тоа ќе значи откажување …

Повеќе »

Нови строги мерки во Белгија: „Ситуацијата не е одржлива“. Се појавила и нова варијанта

Поради екстремно големиот пораст на бројот на новозаразени со коронавирус, белгиските власти во петокот донесоа голем број мерки, меѓу кои и затворање на ноќните клубови и дискотеки, а новите мерки Холандија ќе ги објави во петок. „Ситуацијата повеќе не е одржлива“, рекол белгискиот премиер Александер де Кро, додавајќи дека мора …

Повеќе »

Корона вирусот се уништил самиот себеси – чудо во Јапонија!

Драстичниот пад на новите инфекции и смртни случаи во голема мера се припишува на одличниот процент на вакцинирани, јавното прифаќање за носење маски и други епидемиолошки фактори. Но, некои научници сè уште веруваат дека овој пад е единствен. Пандемијата на коронавирус во Јапонија доживеа неочекуван пресврт, а нивните научници тврдат …

Повеќе »

КОРОНА ВИРУС ВО СПОРТОТ – Проблемот е решен? Ѓоковиќ и другите можат да играат на Австралија опен под еден услов!

Се чини дека на невакцинираните тенисери нема да им биде забрането да дојдат на Австралија опен, но под еден услов ќе можат да настапат на првиот Грен слем на сезоната. Во писмото испратено до тенисерите се наведува дека оние кои се вакцинирани со две дози од вакцината против коронавирус ќе …

Повеќе »

Поради Балканци во бордел воведено вакцинирање

По вакцинацијата во црквите и џамиите, во Виена, наједноставниот начин за заштита од фаталниот исход на инфекцијата со коронавирус неодамна стана достапен во јавна куќа, наводно, поради мажи од други земји, особено од Балканот. Сакаме да потсетиме дека градот Виена порано овозможуваше вакцинација во катедралата Свети Стефан, џамии и храмови, …

Повеќе »

ТУКА населението е речиси ЦЕЛОСНО ВАКЦИНИРАНО, а тие повторно воведуваат ОГРАНИЧУВАЊА кои би можеле да траат дури 15 години?

Главниот епидемиолог на Исланд, Торолфур Гуднасон, рекол дека не може да исклучи дека неодамна воведените ограничувања поради ковид, може да траат до 15 години. И’ тоа покрај фактот дека огромното мнозинство од возрасната популација на Исланд е вакцинирано. „Може да се случи, никој не знае што носи иднината. Ние тоа …

Повеќе »

4. ФАКТОРИ кои одредуваат дали вакцинираните ќе добијат корона

Две недели по втората доза на вакцината против ковид, заштитната бариера на вакцината е во полна сила. Меѓутоа, поради одредени фактори на ризик, можно е некое лице да се зарази со корона, но благодарение на вакцината, најверојатно нема да заврши во болница и да умре. Според студијата за COVID Symptom, …

Повеќе »