Tag Archives: вакцинирани

(ВИДЕО) Зверев шокира: „Не не тестираат, а многумина се заразени!“

Германскиот тенисер Александар Зверев вели дека контролите во Австралија се послаби отколку што мислат, а на Австралија опен има многу повеќе заразени отколку што се знае. Многу спортисти поминуваат без симптоми на корона, а последица од послободно движење од лани е полесното ширење на вирусот. На почетокот на 2021. година, …

Повеќе »

Новите студии со добри вести за омикрон, посебно за вакцинираните со „бустер“ доза

Според резултатите од новото данско истражување, доколку еден член на домаќинството се зарази со варијантата на омикрон, ризикот од инфекција за другите членови на тоа домаќинство е многу помал доколку се вакцинирани со т.н. бустер доза. Резултатите од две студии кои носат добри вести за варијантата омикрон на коронавирусот, која …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) На концертот на Адел во Лас Вегас ќе можат да дојдат само луѓе кои се вакцинирани и имаат негативен тест

Обожавателите кои сакаат да присуствуваат на концертот на пејачката Адел во Лас Вегас мора да покажат доказ дека се целосно вакцинирани а треба да имаат негативен тест за ковид-19, пишува Daily Mail. „Организаторот на настанот бара сите учесници на овој настан да бидат целосно вакцинирани (14. дена од последната доза …

Повеќе »

НЕКОИ ДРУГИ ВРЕМИЊА – Југославија вакцинирала 18. милиони луѓе за само два месеци: „Реакцијата беше многу брза“

Во Југославија за два месеци, во 1972. година, 18. милиони луѓе биле вакцинирани против сипаници, а никој не се пожалил Иако задолжителната вакцинација против коронавирус звучи контроверзно за некои од нашето население како нарушување на слободата на избор, вреди да се потсетиме дека вакцинацијата на предучилишна и училишна возраст е …

Повеќе »

ОБЈАВЕНИ ТОЧНИ ПОДАТОЦИ: Еве ја стапката на смртност кај вакцинираната популација во Велика Британија

Нешто повеќе од 51.000 смртни случаи поради КОВИД се регистрирани во Англија во периодот од јануари до јули 2021 година. Од тие смртни случаи, 256. биле целосно вакцинирани, а тоа биле високоризични пациенти со истовремени хронични заболувања. Вакцините не’ штитат 100. отсто, што отсекогаш било познато, а дополнително, потребни се …

Повеќе »

Колку короната ја шират вакцинираните, а колку невакцинираните?

Една од честите критики за вакцинација и воведување епидемиолошки ограничувања за невакцинирани (или ковид-пропусници), што може да се слушне во последниве месеци, е дека вакцинираните исто така го шират вирусот. Навистина, ситуациите во голем број високо вакцинирани земји, како што е Израел, покажаа дека одобрените вакцини не штитат толку ефикасно …

Повеќе »

Кои симптоми ги имаат вакцинираните кои ќе добијат ковид

Вакцинираните лица кои добиле ковид 19 имаат многу помалку вируси во организмот и обично имаат поблаги симптоми, но исто така се помалку заразни. Според експертите, вакцините против ковид 19 се многу ефикасни во спречување на појава на сериозни симптоми, но ниту една вакцина не е 100 проценти ефикасна, објаснила д-р …

Повеќе »

НОВИ МЕРКИ ВО ГРЦИЈА – Што е забрането од утре!

Грција од утре воведува нови мерки во борбата против коронавирусот, а меѓу нив има и задолжителна вакцинација за работниците во одредени сектори, како и нови ограничувања за објекти од затворен тип. Што треба да знаете ако патувате во оваа земја? Грчката влада донесе одлука за воведување на задолжителна вакцинација за …

Повеќе »

Германија – На забава се инфицирале 25. млади: Меѓу нив имало и вакцинирани лица кои добиле делта сој

Се сомнева дека короната ја добиле од најмалку двајца заразени гости. Ова жариште досега донесе вкупно 34. инфекции, изјавил надлежниот покраински секретар Кнут Билер за весникот „Бадише Нојесте Нахричен“. Шестмина целосно вакцинирани лица биле позитивни на делта Инфицираните досега имале типични симптоми на корона и никој од пациентите досега немал …

Повеќе »