Tag Archives: вакцинација

(ВИДЕО) ДАНСКА – Претставничката на Агенцијата за лекови се онесвестила за време на прес конференцијата за престанување на вакцинацијата со „АстраЗенека“

На снимката од конференцијата е снимен моментот кога Ериксен ја изгубила свеста, додека генералниот директорот на Данските здравствени органи Сорен Бростром држел говор. Претставничката на Данската агенција за лекови, Тања Ериксен се онесвестила за време на прес-конференцијата по повод одлуката на земјата да престане да ја користи вакцината „АстраЗенека“. Превентивно …

Повеќе »

Се вакцинира наставно-воспитниот кадар од градинките и основните училишта во Општина Центар

Здравјето и сигурноста на децата кои посетуваат настава во општинските основни училишта и престојуваат во детските градинки е врвен приоритет во Општина Центар. За таа цел, наставничките, воспитувачките и вработените во основните училишта и детските градинки се дел од процесот на вакцинација кој во моментов се одвива во спортскиот центар …

Повеќе »

БАЈДЕН СЕ ОТКАЖУВА ОД КОВИД ПАСОШОТ? Белата куќа нема да бара граѓаните да носат доказ за вакцинација

Белата куќа денес објави дека нема да подржи никаков систем со кој од Американците би се барало да носат доказ дека се вакцинирани. Портпаролот на Белата куќа, Џен Псаки изјавила дека нема да има база на податоци за федерални вакцини, ниту ќе биде задолжително сите да набават потврда дека биле …

Повеќе »

ГЕРМАНСКАТА КОМИСИЈА ЗА ВАКЦИНАЦИЈА ПРЕДЛОЖИЛА: Наместо втора доза на АстраЗенека на помладите од 60. години да им се дава mRNK вакцина

Германската комисија за вакцинација, позната како СТИКО, им препорачала на луѓето на возраст под 60. години, кои ја примиле првата доза на вакцина за коронавирус на Астразенека, да добијат „друг производ“ како втора доза. Во ажурираната препорака на својата веб-страница, СТИКО навел дека нема научни докази за безбедноста на мешаната …

Повеќе »

И’ Канада ја запира вакцинацијата со АстраЗенека за помлади од 55. години

Канадскиот национален советодавен одбор за имунизација (NACI), кој го надгледува спроведувањето на кампањата за вакцинација против коронавирусот, препорача забрана на вакцината АстраЗенека за лица помлади од 55. години и побара нова анализа на ризиците и придобивките врз основа на возраста и полот. Овој потег е последица на извештајот на Европа …

Повеќе »

Во Австрија смртен случај после вакцинирање со АстраЗенека

Австриските власти привремено ја прекинале вакцинацијата со серија вакцини против ковид-19 од АстраЗенека, додека истрагата за смртта на едно лице и развојот на белодробна емболија кај други по вакцинацијата е во тек, објавила денес Австриската државна канцеларија за здравствена безбедност (BASG). BASG добил два извештаи кои се поврзани со вакцина …

Повеќе »

СРБИЈА ПРВА ВО РЕГИОНОТ ПО БРОЈОТ НА ОНИЕ КОИ ЈА ДОБИЛЕ ВТОРАТА ДОЗА НА ВАКЦИНА: Според бројот на вакцинирани, на милион жители, Србите се втори во светот!

Во СРБИЈА, според последните податоци на Владата, извршени се 1.375.872 вакцинации против вирусот корона, а втора вакцина примиле 497.729 лица. Кога станува збор за бројот на вакцинации на милион жители, Србија е сè уште петта земја во светот. Пред Србија се Израел, Сејшелите, Обединетите Арапски Емирати и зад САД, Малдивите, …

Повеќе »

Д-р Калина Гривчева Старделова: Имунизацијата е една од најуспешните и најефикасни здравствени процедури

“Имунизацијата е една од најуспешните и најефикасни здравствени процедури и тоа досега многу пати го докажала историјата. Затоа, порачувам дека никој, а особено здравствен работник, не треба да се сомнева во тоа дали вакцинирањето е вистинскиот чекор за заштита на личното здравје, но и за сузбивање на ковид-19 пандемијата”, изјави …

Повеќе »

Филипче: „Направивме добра организација – еднаш кога ќе започне имунизацијата да не запре!“

Министерот за здравство д-р Венко Филипче и претседателката на Комитетот за имунизација д-р Александра Грозданова, денеска присуствуваа на почетокот на процесот на вакцинација во земјава, каде први вакцината против КОВИД-19 ја примија двајца здравствени работници од Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби. Станува збор за главната сестра Габриела Темелковска …

Повеќе »