Tag Archives: вакцинација

МЗ: Имунизацијата успешно продолжува – Вчера се аплицирани 10.556 вакцини

Вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата. Интересот за вакцинација секојдневно се зголемува, а досега бројот на лица кои изразиле желба за вакцинација преку веб платформата vakcinacija.mk е 444.898 граѓани.  На вакциналните пунктови во државата заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 250.813 граѓани. Прва доза вакцина вчера примиле 1.455 …

Повеќе »

Вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата: Вчера се аплицирани 6.521 вакцини

Вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата. Интересот за вакцинација секојдневно се зголемува, а досега бројот на лица кои изразиле желба за вакцинација преку веб платформата vakcinacija.mk е 438.879 граѓани.  На вакциналните пунктови во државата заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 243.832 граѓани. Прва доза вакцина вчера примиле …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Паника во Австралија – луѓето бегаат поради новото „заклучување“

Седум милиони жители на австралиската држава Викторија влегуваат во нова, четврта блокада од четвртокот вечерта откако вирусот започна повторно да се шири. Бројот на заразени лица, преку ноќ, двојно се зголемил. За главни виновници за ширењето на инфекцијата се сметаат бавната вакцинација на населението и ширењето на вирусот и покрај …

Повеќе »

(ФОТО) ПРИНЦОТ СЕ ВАКЦИНИРАЛ: Вилијам испратил порака до медицинските работници

ПРИНЦОТ Вилијам објави дека во вторникот се вакцинирал против вирусот корона. Тој им се заблагодарил на сите медицински работници кои учествуваат во процесот на вакцинирање. On Tuesday I received my first dose of the COVID-19 vaccine. To all those working on the vaccine rollout – thank you for everything you’ve …

Повеќе »

ОДОБРИЛЕ ВАКЦИНАЦИЈА НА ДЕЦА: Во САД започнува употребата на „Фајзер“ вакцината и за популација од 12. до 15. години

Американската администрација за храна и лекови (FDA) одобрила употреба на вакцини за коронавирус од страна на британско-шведската фармацевтска компанија Фазер/Бионтек за деца на возраст од 12. до 15. години. Со оваа одлука за проширување на програмата за вакцинација во САД на деца на возраст од 12. до 15. години со …

Повеќе »

(ВИДЕО) Хаос во Белград во „Ушче“: Тепачка за вакцини и ваучер од 25. евра

Трговскиот центар Ушче во Белград од утрово е нов пункт за вакцинација. Покрај вакцината против короната, за првите 100 лица биле предвидени ваучери во износ од 3.000 динари околу 25. евра за шопинг во тој трговски центар. Сцените што следеле биле тешки за гледање. Одговорот за вакцинација во Србија не …

Повеќе »

ИМУНИЗАЦИЈА ВО ЕВРОПСКАТА УНИЈА: Еве кои две приморски земји ја одбегнуваат вакцинацијата!

Во Европската унија, најмалку интерес за вакцината е забележан во Кипар, каде што само 16. проценти од населението изјавиле дека ќе примат вакцина против ковид-19. Според анкетата презентирана од Европската комисија, Бугарија е на второ место според недостаток на интерес за вакцинација, каде што 19% од граѓаните во моментов се …

Повеќе »

Колку уште ќе трае пандемијата? „Сите ПРЕДУПРЕДУВАЧКИ ЗНАЦИ дека ќе се оддолжи ни се пред очите, а и да НЕ СМЕ СВЕСНИ за тоа!“

Сите работи што можат да ја продолжат пандемијата на вирусот корона, се случуваат пред нашите очи, без ние да бидеме свесни за тоа. Експертската јавност сè уште нема конечен одговор на прашањето кога може да се прогласи крајот на пандемијата, бидејќи и човечкиот фактор игра голема улога. Порталот axios.com вели …

Повеќе »

(ФОТО) Израел го укинува задолжителното носење маски на отворено!

Од 18. април во Израел нема да биде задолжително носење маски на отворено. Во таа земја со најмногу вакцинирани против коронавирус во светот во споредба со бројот на жители, донесена е нова одлука на патот кон нормализација. Министерот за здравство Jули Еделштајн најави дека од недела ќе биде укината обврската …

Повеќе »