Tag Archives: вакцинација

ЗАПАДНА ЕВРОПА НА ЕДЕН ЧЕКОР ОД ЗАДОЛЖИТЕЛНА ВАКЦИНАЦИЈА: Земјите свртуваат нов лист, нема повеќе молби и апели!

Во СЛОВЕНИЈА, државните службеници повеќе нема да можат да работат со негативен тест за вирусот корона – ќе биде потребен сертификат за вакцинација. Во Италија, дури и’ приватниот сектор повеќе не може без сертификати за ковид. Во Франција, невакцинираните здравствени работници се суспендирани без плата. Додека владите низ Западна Европа …

Повеќе »

СЛОВЕНИЈА од СРЕДА воведува строги правила: PCT услови за сите вработени кои се во контакт со луѓе

Денес, владата на СЛОВЕНИЈА усвои декрет според кој, од среда, 15. септември, ќе се воведе поригорозна примена на таканаречените услови за PCT за сите вработени кои се во контакт со странките и за корисниците на нивните услуги. Условот за PCT значи дека луѓето мора да имаат прележано „Ковид -19“, да …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Ширум Европа протести – во Данска концерт пред 50.000 луѓе

Десетици илјади демонстранти излегоа вчера на улиците во Виена, Истанбул, како и неколку градови во Франција и Холандија, демонстрирајќи против епидемиолошките мерки воведени поради пандемијата на коронавирус, пренесуваат светските агенции. The minds of 99 har lige afholdt koncert for 52.000 tilskuere i Parken, hvilket skulle være den største stadion koncert …

Повеќе »

ОВАА ЗЕМЈА УСПЕАЛА ДА ВАКЦИНИРА 90 ОТСТО ОД ВОЗРАСНИТЕ: Бројот на позитивни на корона намален – на ред се децата постари од 12. години

Девет од десет возрасни лица во Република Ирска се целосно вакцинирани, објави ирската здравствена служба. До вчера, во Ирска имаше повеќе од 7. милиони вакцинирани возрасни граѓани. Премиерот на Ирска, Мајкл Мартин, рекол дека достигнувањето на 90% од вакцинираната возрасна популација и примањето на 7. милиони вакцини е „две големи …

Повеќе »

(ФОТО) Третиот тенисер на светот: „Не сакам да се вакцинирам!“

СТЕФАНОС ЦИЦИПАС, третиот тенисер во светот, рекол дека ќе ја прими вакцината против коронавирус само доколку тоа е услов за учество на турнири. „Никој не ми кажа ништо, никој не донесе одлука дека вакцинацијата е задолжителна. Се чини дека во одреден момент ќе треба да го направам тоа, но засега …

Повеќе »

(ВИДЕО) СЕ’ ЗАВИСИ ОД ОВА: Славен англиски епидемиолог открил кога ќе можеме да се вратиме на нормалниот живот!

„Уште долго време ќе се бориме со вирусот корона“, вели тој Пандемијата не е при крај, имајќи предвид дека мал процент од светската популација е вакцинирана против „Ковид-19“ досега, изјави за CNBC познатиот англиски епидемиолог, Лари Брилијант. Д-р Лари Брилијант, епидемиолог кој беше дел од тимот на Светската здравствена организација, …

Повеќе »

НОВИ МЕРКИ: Од 16. август се забрануваат свадби и прослави на затворено во рестораните – забава само на отворено!

Владата на синоќешната седница ги донесе следните одлуки со цел спречување на ширењето на новиот бран КОВИД-19. Апелираме до граѓаните крајно внимателно да ги почитуваат постоечките и новите мерки. ➡️ До 15 август, сите угостителски објекти регистрирани за прослави смеат да работат на затворено, само со почитување на КОВИД-19 мерките, …

Повеќе »

СИ-ЕН-ЕН ОТПУШТИЛ ТРОЈЦА РАБОТНИЦИ: „Не беа вакцинирани, имаме нулта толеранција!“

Американската медиумска куќа Си -Ен -Ен отпуштила тројца работници кои на работа дошле невакцинирани, иако овој медиум бара вработените кои доаѓаат во канцелариите да бидат вакцинирани против корона вирусот. Објавата за отказот ја дал претседателот на Си -Ен -Ен, Џеф Закер, според официјалните пораки што ги испрати денеска до вработените, …

Повеќе »

(ВИДЕО) Нуспојавите биле страшни: Ја однел љубовницата на вакцинација а таму налетал на сопругата и нејзината сестра…

Голем број бразилски портали во четвртокот пренесоа снимки од жесток физички конфликт предизвикан од неверство. На еден „генијалец“ му текнало да ја одведе љубовницата на вакцинација. За негова големо жалост, случајноста сакала неговата сопруга да оди на истото место и во исто време за вакцинација во друштво на нејзината сестра, …

Повеќе »