Tag Archives: вакцинација

ЕУ ГО ПОДГОТВУВАЛА ПАСОШИ ЗА ВАКЦИНИРАЊЕ УШТЕ ВО 2018 ?! Како ЕК пред четири години работела на здравствените потврди

ЕУ го подготвувала фамозниот пасош за вакцинација уште во 2018 година, во време кога јавноста не ни помислуваше на актуелната пандемија на корона вирус?! Оваа тема повторно се покрена деновиве во Франција, во време кога властите во оваа земја се подготвуваат за преименување на санитарната пропусница, додека сојот омикрон корона …

Повеќе »

Судот ја одбил жалбата, Новак Ѓоковиќ ќе биде депортиран од Австралија!

НОВАК Ѓоковиќ и Австралија Опен 2022 беа неразделни теми цели 11. дена. Сега нема дилема што ќе се случи со најдобриот тенисер на светот, а епилогот не е каков што се надеваа фановите на Ноле. Целиот свет гледаше дали Федералниот суд, неговиот совет од тројца судии, ќе ја потврди одлуката …

Повеќе »

ТРИ ГОДИНИ ЗАТВОР ЗА ЛАЖЕН СЕРТИФИКАТ ЗА ВАКЦИНАЦИЈА: Тензии во Франција поради здравствената контрола!

Воведувањето на сертификат за вакцинација во Франција деновиве предизвикува голема бура во јавноста. Иако дури 92. отсто од луѓето постари од 12 .години се вакцинирани, сепак има доволен број на антивакцини кои успеваат да разбрануваат страстите. Се проценува дека околу 5. милиони луѓе во оваа земја со 67. милиони жители …

Повеќе »

Грција од недела воведува ново правило за влегување – важи за сите!

Од недела, 19 декември, секој што сака да влезе во Грција ќе мора да има негативен ПЦР тест не постар од 48 часа, соопштило во средата Министерството за здравство. Ова, како што се наведува, важи и за вакцинираните лица и е дел од напорите за сузбивање на ширењето на пандемијата …

Повеќе »

(ФОТО) Со недели била во кома, а се разбудила со бебе

Лора Вард, трудница од Велика Британија закрепнала од седум неделна кома, а дознала дека родила девојче. Лора Вард поминала седум недели во кома откако се разболела, додека беше бремена. Состојбата и се влошила толку многу што била успиена поради итен царски рез во 31-та недела, повеќе од два месеци пред …

Повеќе »

(ФОТО) ТОЈ ЛУД СВЕТ – НА ШТО СЕ НАДЕВАЛ? Италијанец купил ЛАЖНА РАКА и отишол со неа на ВАКЦИНАЦИЈА! Мислел дека финтата од интернет ќе му успее!

Италијанец кој сакал да добие потврда за вакцинација против Ковид, но всушност не сакал да ја прими вакцината, дошол на вакцинација со лажна силиконска рака, потврдија италијанските власти. Маж во неговите 50-ти, дошол на вакцинација со силиконски калап што му ја покривал десната рака, надевајќи се дека тоа ќе помине …

Повеќе »

(ФОТО) Графикон кој најдобро ќе им покаже на Балканците зошто треба да се вакцинираат

Европската комисија објави графикон кој најдобро ја покажува тезата дека повеќе вакцинирани е еднакво и на помалку умираат. Графиконот се базира на податоците од Европскиот центар за заразни болести (ECDC). Податоците се однесуваат на полнолетни граѓани, односно на сите постари од 18. години и периодот од првите 14. дена во …

Повеќе »

МЗ соопшти кога ќе се одлучува за предлог мерките за невакцинираните

Се предлага вакцинацијата да биде задолжителна за сите здравствени работници, а мерките треба да стапат во сила 10 дена откако ќе ги усвои Владата, за граѓаните да имаат време да се вакцинираат и 30 дена за здравствените работници кои се уште не се вакцинирале… Мерките кои се однесуваат на вакцинација …

Повеќе »

ХРАБРО – УКИНУВАЊЕ НА САМОИЗОЛАЦИЈА И ПЦР ТЕСТОВИ: Британците напролет почнуваат да ја завршуваат борбата против короната! Ќе стане ендемска болест!

Обединетото Кралство се движи кон финишот на борбата против корона вирусот. Според официјалните документи во локалните медиуми, владата тргнува во излезна стратегија наречена „Операција за спуштање на рампата“, која ќе започне следната пролет. Документите од 160. страници го дефинираат новиот пристап на Велика Британија кон епидемијата, а најважна промена е …

Повеќе »