Tag Archives: важност

Прескокнувањето на појадокот е штетно за здравјето и витката линија

Британските научници дошле до заклучок, со скенирање на мозокот на луѓето кои го „прескокнуваат“ појадокот, дека лицата кои не појадуваат подоцна во текот на денот, бараат помрсна, покалорична храна. Студијата на 21. лице заклучила дека мозокот повеќе го привлекува храната ако се прескокне појадокот и дека овие луѓе потоа јадат …

Повеќе »

Европската комисија донесе одлука за ковид пасошите

Денеска Европската комисија донесе одлука за промени во употребата на ковид пасошите за идната година. Граѓаните ќе можат да го користат Ковид пасошот девет месеци без бустер доза од вакцината, а новите правила ќе стапат на сила од 1. февруари. Новите правила важат за сите 27. членки на Европската унија, …

Повеќе »

Тироидната жлезда можете да ја проверите и САМИ! Се’ што ви треба се ОГЛЕДАЛО И ЧАША ВОДА или ТОПЛОМЕР

Еве како дома лесно да проверите дали тироидната жлезда работи нормално или треба да одите на лекар. Нарушувањата на тироидната жлезда влијаат на работата на метаболизмот, негативно влијаат на работата на срцето и можат да имаат последици врз репродуктивното здравје. Некои од нарушувањата на оваа жлезда, во светот влијаат, на …

Повеќе »

(ФОТО) Принцот Хари прв пат после погребот снимен во јавност – Одржал говор за важноста на вакцинацијата!

Принцот Хари се појавил во јавноста, по прв пат, во неделата по погребот на неговиот дедо, принцот Филип. Тој учествувал на концерт за обединување на светот, чија цел е да се подигне глобалната свест за важноста на вакцинацијата. Сите присутни му аплаудираа на Хари за неговиот говор. „Здраво на сите. …

Повеќе »

Седум утрински активности за ПОДОБАР ПОЧЕТОК НА ДЕНОТ: ПРВО уживајте во тишината

Она што го правиме наутро може да го одбележи целиот ден и да го одреди расположението. За да го започнете денот правилно, треба да стекнете добри навики. Иако изгледа дека некои ритуали се тешки за усвојување, докажано е дека помагаат да се чувствувате подобро. Разбудете се рано Во истражувањето спроведено …

Повеќе »

ПОСТАРАТА генерација има повеќе шанси да добие ковид, а и дефинитивно се знае колку траат антителата

Луѓето постари од 65. години имаат само 47% заштита од повторување на ковид. Една нова студија од Данска покажува дека повеќето луѓе кои имале ковид 19 се заштитени од реинфекција најмалку шест месеци, но постарите луѓе се повеќе склони кон нови инфекции отколку помладите. Истражувањето открило дека само 0,65 проценти …

Повеќе »

Дали имунитетот е потребен само во зима

Малите деца се особено чувствителни кон инфекциите особено во есенскиот и зимскиот период. Тогаш се најчести респираторните инфекции, но нив ги има во текот на целата година. Родителите имаат чувство дека нивното дете само што оздравело од една инфекција повторно се разболува. Имуниот систем на детето е комплексен и интензивно …

Повеќе »

ОВИЕ ЗЕМЈИ БИ МОЖЕЛЕ ДА ВОВЕДАТ КОВИД ПАСОШИ: За влегување на нивната територија ќе ви биде потребна потврда за вакцинирањето!

Повеќе од пет часа, водачите на Европската унија разговарале за потребата од заеднички пристап во продолжувањето на борбата против пандемијата, вклучително и предлог за издавање на сертификат за вакцинација. Одлуката била да се одложи донесувањето на таа одлука, а самата дискусија повторно ги поделила членкитена повеќе „блокови“. Нешто пообединети биле …

Повеќе »

(ВИДЕО) Острог: Манастир во карпа кој е колевка на чуда

Манастирот Острог се смета за едно од најголемите православни светилишта на Балканот. Издлабен во карпа, овој манастир се спротивставува на времето и зачувува богата историја. Прекрасниот бел манастир во хоризонталната карпа е една од трите најпосетувани христијански дестинации на овие простори. Секој што ја посетува оваа прекрасна зграда сведочи за …

Повеќе »