Tag Archives: брокула

Единствен исправен начин за подготовка на брокула

Брокулата е еден од најздравите зеленчуци бидејќи содржи многу антиоксиданти, штити од рак, има многу витамин Ц, го зајакнува имунитетот, добра е за крвниот притисок … Но, тоа не значи дека можете да го подготвите на кој било начин. Со погрешен метод на подготовка, можеме лесно да ги уништиме сите …

Повеќе »

11 намирници кои ја подобруваат меморијата и го намалуваат ризикот од развој на Алцхајмерова болест!

Дали знаевте дека на вашиот мозок исто така му е потребна исхрана за правилно функционирање? Според научните истражувања, мозокот троши околу 20% од вкупните калории што ги акумулираме дневно. Сепак, не е толку лесно да се „нахрани“ мозокот – важно е да се избере храна што содржи антиоксиданти, масни киселини …

Повеќе »

Пет моќни намирници кои штитат од загадениот воздух

Скопје веќе некое време е на врвот на листата на најзагадени градови во светот. Не е одлично ниту во другите делови на Македонија, па затоа е добро да се знае како можеме со храна да ја олесниме штетата од отровните честички во воздухот. Но, иако загадувањето ни го загорчува животот, …

Повеќе »

Брокулата е витаминска бомба: Еве зошто е важно овој моќен зеленчук да го вметнете во својата исхрана!

Кога велите здрава храна, повеќето луѓе веднаш помислуваат на брокула и тоа со причина, бидејќи овој зеленчук содржи изобилство на минерали и витамини, а може да се подготви на различни начини. Четири минути се доволни за подготовка на дршката на овој зеленчук, а за цветот две и ќе биде „ал …

Повеќе »

Ова се намирници кои би можеле да ви ги намалат шансите за разболување

КОГА започнува сезоната на грип, многумина прибегнуваат кон додатоци во исхраната за да се одбранат од несакани болести. Таквите производи можат да бидат ефикасни, но најдобриот лек лежи во кујната. Одредена храна може да помогне во одржувањето на силниот имунитет, а за порталот Delish, д-р Стефани Сасос ги набројала. 1. …

Повеќе »

Крал на здравјето кој го чува срцето, нервите и ги опушта мускулите: Овие 10. намирници се полни со магнезиум!

Магнезиумот со право се нарекува минерал на животот бидејќи без него нашето тело не би можело да направи никакво движење. Тој е клучен за функционирањето на нервниот систем и мускулите, но кај повеќето возрасни недостасува. За да го зголемите внесот на магнезиум, оваа храна имајте ја на чинија секој ден. …

Повеќе »

ПРЕВЕНЦИЈА – Сочувајте ги БЕЛИТЕ ДРОБОВИ од загадениот воздух! Потребно е во исхраната да вметнете САМО ЕДНА НАМИРНИЦА!

Неодамнешна студија на научници од Универзитетот Харвард покажа дека брокулата содржи антиканцерогени супстанции кои го штитат нашиот респираторен систем. Неиздржливо загадување на воздухот кое е потенцијално опасно за здравјето, па дури и за самиот живот. Иако единственото вистинско решение за овој проблем е да инвестирате во обновливи извори на енергија, …

Повеќе »

НАРУШУВАЊА ВО ИСХРАНАТА – БОРБАТА НА ЕДНА ДЕВОЈКА: „Девет години внесував само 150 калории дневно!“

Дури кога нејзиното тело и мозок биле скоро целосно изгаснати, 25-годишната Саша Рив од Мелбурн се обидела да одолее на нејзиното нарушување. Саша, студентка по глума и дадилка, имала само 16. години кога станала заробеничка на своето тело и започнала да избегнува храна. Од средно училиште, во следните девет години, …

Повеќе »

ЗАШТИТА НА ЗДРАВЈЕТО – Запрете го РАСТОТ НА КЛЕТКИТЕ НА РАК: Три намирници со кои ќе бидете сигурни!

Храна богата со состојки кои се сметаат за особено корисни за нашето здравје и го спречуваат развојот на клетките на ракот. Супер храна или храна богата со специјални состојки, кои се сметаат за особено корисни за нашето здравје и благосостојба, можат да бидат посилни од ракот спречувајќи развој на клетките …

Повеќе »