Tag Archives: браунси

(Рецепт) Чоколадни браунси по рецепт на Џејми Оливер: Посовршени, помеки и посочни не сте пробале!

Овој мек колач според рецептот на познатиот готвач ќе го воодушеви вашето непце… Состојки: 200 грама квалитетно темно чоколадо (70 проценти) 250 грама путер 75 грама суви цреши или друго овошје 50 грама сецкани ореви по желба 80 гр какао во прав 65 грама брашно 1 лажичка прашок за пециво …

Повеќе »

(ВИДЕО) Браунси полнети со нутела и киндер чоколадо е откритие кое мора да го пробате

ЧОКОЛАДОТО е секогаш добар избор, а љубителите на Нутела и Киндер ќе се заљубат во рецептот за колач од наведените состојки. Добро е познато дека класично брауни можете да подготвите од различни состојки и да дадете нова димензија на нов, но многу вкусен колач, но овој рецепт е најпосебен досега. …

Повеќе »

(ФОТО) Пет најдобри и најбрзи десерти со ореви

Многумина не можат да замислат добар десерт без ореви. Еве неколку наши предлози: какао торта, совршени штанглички, домашна баклава, мафини за половина час, експресни браунси… Какао торта Потребно е: кора: 5 јајца, 25 лажици шеќер, 25 лажици масло, 25 лажици млеко, 25 лажици брашно, 5 лажици какао во прав, рендана …

Повеќе »

(Рецепт) Чоколадни браунси со банани

Брзо и едноставно – идеално за викенд кога на сите ни се јаде нешто слатко а не сакаме да „потрошиме“ многу време! Состојки: 2 јајца 1 кесичка ванилин шеќер 50 мл млеко 3 банани 2 лажици какао во прав 1 лажица брашно 1 лажица нишесте 1 лажичка прашок за печиво …

Повеќе »

(Рецепт) Најубави чоколадни браунси: Размазете се со овој волшебен крем десерт!

Израдувајте се себе и домашните со едноставно а вкусно слатко… Состојки: 170 г путер 300 г чоколадо (со најмалку 50% какао) 3 големи јајца 200 г шеќер 80 г брашно 1/4 лажичка сол Подготовка:правоаголна тава (25 х 25 см) обложете со хартија за печење, а рерната загрејте ја на 180 …

Повеќе »