Tag Archives: без маски

НОВИ ковид-мерки: Се укинува носењето маски во затворeни простории!

Откако претпладнето Главниот координативен кризен штаб (ГККШ) ги усвои заклучоците од Комисијата за заразни болести, и Владата на денешната редовна седници ги донесе новите ковид-мерки со кои меѓу другото се укинува носењето маски на затворено. Оваа информација ја објави на својот фејсбук профил првиот заменик на претседателот на Владата и …

Повеќе »

(ВИДЕО) Призор од Солун кој ја враќа надежта за враќање во нормала

Животот во Грција се врати во нормала, покажуваат снимки од ноќниот живот на Солун. Уличниот ресторан покрај морето е полн со луѓе, кои уживаат да се забавуваат без маски. Видеото се појави на страницата „Грција Инфо“, а на него се гледа преполно кафуле покрај море и многу луѓе кои уживаат …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) НАГРАДА ЗА ДИСЦИПЛИНАТА – Додека короната „уништува“ во светот во Вухан се одржал концерт пред 11.000 луѓе

Илјадници посетители присуствувале на првиот ден, во саботата, од музичкиот фестивал „Wuhan Strawberry Music Festival”. Музичкиот фестивал во градот од каде потекна коронавирусот повторно се одржал во живо, откако минатата година беше организиран преку Интернет. Сепак, оваа година, на фестивалот во овој кинески град, луѓето танцуваа, скокаа, посетителите врескаа од …

Повеќе »

Три сценарија за иднината кога ќе живееме без маски

Тие станаа составен дел од животот и нешто без кое не можеме да ја напуштиме куќата – но маските никому не му се драги. Бидејќи одреден број граѓани се веќе вакцинирани, се прашуваме колку долго ќе треба да ги носиме? Маските се добра заштита затоа што создаваат силна бариера против …

Повеќе »

(ВИДЕО) Короната не го заобиколила ниту најбрзиот спринтер во историјата: Усеин Болт има Ковид-19!

Атлетичарот од Јамајка и еден од најдобрите олимпијци во историјата на спортот, Јусеин Болт е позитивен на вирусот корона! Само неколку дена откако го прослави својот 34. роденден во Јамајка, легендарниот спринтер открил дека имал КОВИД-19. Медиумите од неговата родна земја известуваат дека Болт ќе помине време во изолација, и …

Повеќе »

(ФОТО) ШТО БИ ДАЛЕ ДА СТЕ НА НИВНО МЕСТО: Во Чешка луѓето со забава се збогуваа од коронавирусот

Организаторите на настанот велат дека со прославата сакаат да одбележат крај на кризата предизвикана од епидемијата и дека сакаат да покажат дека луѓето не треба да се плашат од дружба. Неколку илјади граѓани на Чешка се собраа на „Карловиот мост“ во Прага каде организираа „симболична забава за збогување“ со COVID-19, …

Повеќе »

(ФОТО) Во Дојран на слобода: Ем без карантин ем без заштитна опрема!

Дојран од вчера доживува ренесанса… Туристичкото место на југот од нашата земја доживува своевидна ренесанса бидејќи на почетокот на јуни е преполн со посетители…Поточно голем дел од оние кои избегаа од 80. часовниот карантин во Скопје, Куманово, Штип и Тетово си најдоа засолниште таму. Но, најтрагично е што градоначалникот на …

Повеќе »

АВСТРИЈА ВО ШОК ПОСЛЕ ЖУРКАТА НА БАЛКАНЦИТЕ: Медиумите коментираат за лудата забава на која учесниците ги прекршиле сите правила!

Клубовите и баровите во Виена повторно се отворија по олеснувањето на мерките во Австрија, но видеото објавено од локалните медиуми покажува дека еден клуб ги прекршил правилата на физичко растојание, како и полициски час, а главни актери се луѓе од Балканот. „Балканската улица е жива“, пишува австрискиот Хеут, изјавувајќи дека …

Повеќе »