Tag Archives: ајфелова кула

(ФОТО) Камената кула е двојно поголема од Ајфеловата: Место каде никој не смее да се качува

Австралискиот Монт Еверест е речиси висок како две Ајфелови кули, а луѓето од целиот свет сонуваат да го освојат неговиот врв Највисоката камена кула на светот изгледа како точка во Тасманското Море, на „работ“ на Тихиот Океан помеѓу источниот брег на Австралија и островот Тасманија на запад, Нов Зеланд, Норфолк …

Повеќе »

(ФОТО) Париз ја чека ѕвездата: Меси е насекаде – па и во Лувр!

Се’ е подготвено за промоција на Лео Меси. Пари Сен Жермен во текот на денот најави официјална промоција, на Ајфеловата кула, а на социјалните мрежи ПСЖ ги израдува фановите со уште едно видео и го најави доаѓањето на аргентинската sвезда. View this post on Instagram A post shared by Leo …

Повеќе »

(ФОТО) Ајфеловата кула ја менува бојата – така отсекогаш требало да изгледа

Ајфеловата кула започна со најголемо реновирање во нејзината 130-годишна историја за да се најде во најдоброто издание за Олимписките игри во Париз во 2024. година. Меѓу другото, ќе добие златна нијанса. Не само што ќе бидат отстранети сите 19. претходни слоеви на боја, туку и париската икона ќе остане без …

Повеќе »

(ФОТО) ВО ГЕРМАНИЈА „ПАДНАЛ“ францускиот „спајдермен“: Се искачил на 154. метри висока зграда, а кога се симнал му ставила лисици!

Алан Робер (57), познат како француски „пајак-човек“, бил уапсен во саботата попладне, откако се качил на Скајпер  кулата во Франкфурт. Французинот кој без сигурносна опрема се искачува на боблакодери низ целиот свет, се качил на зграда висока 154. метри за само половина час. Собраната публика го снимала од земја, а …

Повеќе »

(ФОТО) Копија на Париз: Место кое се наоѓа 4.600 километри од главниот град на Франција

Со местото доминира телекомуникациски предавател кој изгледа како Ајфеловата кула, само во нешто помалечка верзија – висока 50. метри. Стариот војнички сталеж на Козаците кои прускиот крал Фридрих велики го нарекувал најдобра коњица во Европа во средината на 19. век основале бројни населби на Јужен Урал. Во почетокот немале имиња …

Повеќе »