Tag Archives: атп куп

АТП КУП: Мечевите за полуфинале продолжуваат точно на полноќ: Новак и Надал на потег!

Тениските екипи на Србија и Германија ќе ја започнат пресметката за пласман во полуфиналето на АТП Купот ноќта помеѓу четврток и петок точно на полноќ по средноевропско време. Филип Крајиновиќ и Јан-Ленард Штруф се првите кои ќе излезат на теренот во Мелбурн. По крајот на тој дуел ќе се сретнат …

Повеќе »

(ФОТО) Короната ги запре мечевите на АТП КУП во Мелбурн

Сепак, е официјално – организаторите на Австралија опен ги одложија сите тениски активности планирани за четврток во Мелбурн. Одлуката е објавена преку официјалната веб-страница и социјалните мрежи во форма на изјава заради новонастанатата состојба. Ова значи дека Србија нема да го одигра својот решавачки натпревар против германската селекција за пласман …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Ѓоковиќ повреден, на воодушевување на публиката, го одиграл првиот меч во 2021. година кој траел само еден сет!

Егзибицијата во Австралија ги собра најдобрите и го обезбеди учеството на Рафаел Надал, Доминик Тим, Симона Халеп, Серена Вилијамс, Наоми Осака... Новак Ѓоковиќ го одигра првиот егзибициски натпревар откако го напушти двонеделниот карантин во Аделаида, Австралија, пред публика на трибините. Најдобриот тенисе на светот го совлада Италијанецот Јаник Синер со …

Повеќе »

(ФОТО) ТЕНИСОТ СЕ ВРАЌА – Познат распоредот на АТП Купот: Ѓоковиќ стартува против Шаповалов

Најдобрите светски тенисери од првиот ден ќе бидат во акција на АТП-купот во Австралија, објави АТП-тур, а првите мечеви на Србија ќе започнат на полноќ. Ова значи дека и Душан Лајовиќ и Новак Ѓоковиќ потоа ќе започнат да ја бранат српската титула во групата А, на турнирот што ќе започне …

Повеќе »

Избрани групите за АТП Купот: За Новак и Рафа сериозни предизвици

Се одржа ждрепката за АТП-купот, што ќе се игра од 1. до 5. февруари во Мелбурн. Србија освои место во групата А, со Германија и Канада, во Б се Шпанија, Грција и Австралија, во Ц се Австрија, Италија и Франција,а од групата Д, Русија, Аргентина и Јапонија ќе се борат …

Повеќе »

(ФОТО) АТП го официјализирал новиот термин на Австралија Опен

Здружението на тениски професионалци го објави календарот на натпревари за почетокот на 2021 година. АТП го објави распоредот на натпреварувања во текот на првите седум недели, а новата тениска сезона започнува со турнирите во Делреј Бич и Анадолија, кои се на програмата од 5. до 13. јануари. Квалификациите за Австралија …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Србија е шампион на АТП Купот: Истата генерација после Дејвис купот на својата змја и ја донесе првата титула на светски првак!

Србија е шампион на АТП Купот! Екипата на Ненад Зимоњиќ ја совлада Шпанија со 2:1 во големото финале. Победничкиот бод на српскиот тим го постигна двојката од Новак Ѓоковиќ – Виктор Троицки. Тие ги победија Фелисијано Лопез и Пабло Каренјо Буста,во решавачкиот меч,со 6:3, 6:4 за нешто повеќе од еден …

Повеќе »

Класик во најава:Шпанија против Србија во финалето на АТП купот

Репрезентацијата на Србија во финалето на АТП Купот ќе игра против Шпанија! „Црвената фурија“ ја совлада Австралија во полуфиналето, веќе, по нивниот натпревар во синглови. Прво Роберто Баутиста Агут славеше против Ник Кирјос со 6:1, 6:4. Рафаел Надал потоа по пресврт го совлада Алекс де Минор со 4:6, 7:5, 6:1. …

Повеќе »

(ВИДЕО) НЕВОЗМОЖНО: Дали досега сте виделе вакво нешто?

Со победата против Данил Медведев 6: 1, 5: 7, 6: 4, Новак Ѓоковиќ обезбеди пласман во финалето на АТП Купот за Србија, а во последниот натпревар од третиот сет вториот играч на светот спаси брејк топка на спектакуларен начин. Уживајте.

Повеќе »