Tag Archives: атиџе

(ВИДЕО) Ја заборави Атиџе: Ниту стана туристички водич, ниту снимаше песни, ниту пак доби нов кров на куќата во Дурфулија

Ништо од ветувањата кои протагонистката од документарецот „Медена земја“ пред четири месеци ги доби од градоначалникот на Лозово. Ниту стана туристички водич, ниту снимаше песни, ниту пак доби нов кров на куќата во Дурфулија. Алфа тргна во потрага по одговор на прашањето дали надлежните го искористија ликот на Атиџе Муратова …

Повеќе »

(ФОТО) Атиџе и подарила мед на холивудската актерка Џејми Ли Кертис: „Ако не сте го гледале ‘Медена земја’, ве поттикнувам да го направите тоа!”

Познатата холивудска актерка, Џејми Ли Кертис, на својот Инстаграм профил објави фотографија која ја израдува македонската јавност. На фотографијата стои тегла со мед и украсна кутија со знакот на “Медена земја”, а во описот Џејми напишала: “Изненадување. Подарок кој продолжува да дарува. Директно од изворот. Мед од медената земја. Атиџе …

Повеќе »

(ФОТО) Како се чувствуваат од „Медена земја“ по доделувањето на Оскарите? – „’Honeyland’ ве слушнавме јасно и гласно:’Ако еден ги прекрши правилата – секој ја плаќа цената!’“

„Медена земја“ не влезе само во историјата на македонската кинематографија туку и во онаа на Академијата и Оскарите бидејќи досега се нема случено од една земја да имаат две номинации за две различни категории… Поради тоа и се што со својот филм „Медена земја“ предизвикаа во светската јавност членовите на …

Повеќе »