Tag Archives: астразенека

Европската агенција за лекови (ЕМА) проверува извештаи за ретко нервно нарушување по вакцинирањето со АстраЗенека

Европската агенција за лекови (ЕМА) денес објави дека ги разгледува извештаите за ретко нервно нарушување кај луѓето кои примиле вакцина АстраЗенека и побарала подетални информации од компанијата, пренесуваат медиумите. Како дел од редовниот преглед на извештаите за безбедноста на вакцините, Комитетот за безбедност на Европската агенција за лекови ги анализирал …

Повеќе »

Какви се шансите да се заразите со корона после првата доза на вакцина?

Ризикот лице да се зарази со коронавирус е значително помал по приемот на единечна доза на АстраЗенека и Фајзер, покажала британско истражување. Вакцината дала добар одговор кај луѓето постари од 75. години и кај луѓето кои имаат хронични болести, како и кај други лица. Британската национална служба за статистика (ONS) …

Повеќе »

ГРД СУДИР НА ИНТЕРЕСИ: Норвешкиот научник кој ја откри врската помеѓу вакцината на АстраЗенека згрутчувањата на крвта пет години добивал пари од Фајзер!

Кампањата за вакцинација беше сериозно погодена од веста дека вакцината на АстраЗенека формира згрутчување на крвта. Првиот што го тврдеше ова беше норвешкиот научник Пал Андре Холм. Сега излезе дека Холме со години добивал пари за своето истражување од „Фајзер“, компанија чија значително поскапа вакцина, наводно, не предизвикува никакви проблеми. …

Повеќе »

Ангела Меркел денес ќе прими АстраЗенека вакцина

Бидејќи Меркел има над 60. години, таа е во возрасната група која ја прима вакцината АстраЗенека. Германската канцеларка Ангела Меркел во петок (денес) ќе ја прими првата вакцина против коронавирус, објави германскиот весник Welt.. Меркел ќе ја прими вакцината АстраЗенека, објави весникот, без да наведе конкретен извор. Бидејќи Меркел има …

Повеќе »

(ВИДЕО) ДАНСКА – Претставничката на Агенцијата за лекови се онесвестила за време на прес конференцијата за престанување на вакцинацијата со „АстраЗенека“

На снимката од конференцијата е снимен моментот кога Ериксен ја изгубила свеста, додека генералниот директорот на Данските здравствени органи Сорен Бростром држел говор. Претставничката на Данската агенција за лекови, Тања Ериксен се онесвестила за време на прес-конференцијата по повод одлуката на земјата да престане да ја користи вакцината „АстраЗенека“. Превентивно …

Повеќе »

НА ОВИЕ ВАКЦИНИ БРАЗИЛСКИОТ СОЈ НЕ ВЛИЈАЕ: Мутацијата на вирусот од Бразил ја намалува ефикасноста на некои вакцини

НАУЧНИЦИТЕ во Бразил утврдиле дека P1-сојот на новиот коронавирус, кој е одговорен за тековниот смртоносен бран на КОВИД-19 во таа земја, мутира, така што обезбедува поголема отпорност на антителата кои ги произведуваат вакцините. „Ројтерс“ пренесува дека научниците од фондацијата „Освалдо Круз“ од Рио де Жанеиро (Фиокруз) спровеле истражување на соевите …

Повеќе »

Медиумите тврдат: ЕК нема да го продолжи договорот со АстраЗенека

Европската комисија (ЕК) донела одлука да не го продолжи договорот за вакцини ковид-19 со компаниите АстраЗенека и Џонсон и Џонсон следната година, пишува „La Stampa“, повикувајќи се на извор од италијанското Министерство за здравство, пренесува Ројтерс. „ЕК, во договор со лидерите на многу земји (ЕУ), одлучи договорите со компании кои …

Повеќе »

На Германците под 60. години по АстраЗенека втората доза ќе им се дава од друга вакцина – Пријавени се 42. случаи на тромбоза

Граѓаните на ГЕРМАНИЈА на возраст под 60. години, вакцинирани против ковид-19 со првата доза на АстраЗенека, ќе добијат вакцина Пфајзер или Модерна во втората доза, одлучиле во вторникот вечерта сојузните и регионалните министерства за здравство. На 30. март, Германија донесе одлука за ограничување на употребата на АстраЗенека за лица помлади …

Повеќе »

Овие земји ја ограничуваат примената на Астра Зенека на постари од 60. години

ШПАНИЈА, Холандија и Португалија објавија дека ќе ја ограничат употребата на вакцината на АстраЗенеја за ковид -19 на постари од 60. години, откако регулаторите забележаа поврзаност помеѓу вакцината и ретки случаи на згрутчување на крвта кај помладите луѓе. Мадрид објави дека ќе продолжи да ја користи Астра Зенека за лица …

Повеќе »