Tag Archives: астана

(ФОТО) Ѓоковиќ го „здроби“ Циципас за трофејот во Астана

Новак Ѓоковиќ во два сета го победи Стефанос Циципас и со тоа ја освои својата 90. АТП титула. По сетови беше 6:3 и 6:4 за нешто повеќе од еден час игра. Казахстан е 22-та земја каде што српскиот играч освоил трофеи на АТП турнејата. View this post on Instagram A …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Ѓоковиќ денес од 12.30 часот во финалето на Астана против уште еден „млад лав“

Новак Ѓоковиќ и Стефанос Циципас во недела во Астана ќе го играат финалето на АТП турнирот од серијата 500. Дуелот ќе го следите на Спорт Клуб 1 од 12 и 30. Стефанос и Новак се сретнаа само еднаш сезонава и тоа во Рим кога Ѓоковиќ победи во два сета. Од …

Повеќе »

(ВИДЕО) Медведев предаде, Ѓоковиќ во финалето на Астана!

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ се пласираше во финалето на турнирот од АТП серијата 500 во Астана, откако Русинот Данил Медведев му го предаде мечот при резултат 1:1 во сетови (4:6, 7:6). Ништо не навестуваше таков шокантен епилог. Двајцата тенисери одиграа два одлични сета, а веднаш по тај брејкот од вториот …

Повеќе »

(ВИДЕО) Ѓоковиќ доминантно до полуфинале!

Новак Ѓоковиќ се пласираше во полуфиналето на турнирот од серијата 500 во Астана, откако го совлада Карен Хачанов со 6:4, 6:3. Тоа беше седма победа за Ѓоковиќ во осум меча со Хачанов. Новак во полуфиналето ќе се сретне со подобриот од мечот меѓу Данило Медведев и Роберто Баутиста Агут. Во …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Експресна победа на Новак – до 2:0 за 61 минута!

Новак Ѓоковиќ одлично го започна натпреварувањето на турнирот од Серија 500 во Астана. Поранешниот број еден во светскиот тенис во првото коло без проблеми го совлада 81-от играч на светот, Чилеанецот Кристијан Гарин со 6:1, 6:1. На Новак за триумфот му беше потребна само 61 минута, со што покажа дека …

Повеќе »