Tag Archives: анемија

ИСТРАЖУВАЊЕ – Жените кои не јадат доволно црвено месо можат да заболат од две сериозни болести

Младите жени кои консумираат мала количина црвено месо и млечни производи би можеле да се соочат со здравствени проблеми подоцна во животот, покажало новото истражување. Професорот Иан Гивенс од Универзитетот во Рединг во Англија изјавил дека половина од девојките, односно девојчињата на возраст од 11. до 18. години, не консумираат …

Повеќе »

Лесен начин да проверите дали имате АНЕМИЈА: Таа погодува речиси една третина од популацијата!

Најчестиот здравствен проблем кога зборуваме за нарушувања на физиолошките функции на крвта е анемија или малокрвност. Се проценува дека погодува речиси една третина од населението, а децата, жените и луѓето со хронични заболувања се изложени на поголем ризик. Најчести симптоми на анемија, односно недостаток на железо се: отежнато дишење, неправилно …

Повеќе »

Првите симптоми на шесте болести се појавуваат во усната шуплина

Редовната орална хигиена и редовните посети на стоматолог се важни не само поради здравјето на тој регион, туку и поради здравјето на целиот организам. Нашата усна шуплина открива многу за општата здравствена состојба на организмот, а често на ова подрачје може да се појават и првите симптоми на одредени болести. …

Повеќе »

(Рецепт) Идеална против анемија и несоница: Ова се причините зошто треба да ја вклучите КОПРИВАТА во исхраната

Ако сте анемични, имате проблеми со несоница, страдате од чир или жолчка, тука е – копривата! Ова лековито растение е богато со витамини А, Б, Д, Е и К, железо, калциум, калиум, цинк, магнезиум. Помага и при проблеми со уринарниот тракт, белодробни заболувања и хроничен замор. Чај од коприва или …

Повеќе »

Чај од коприва што лекува АНЕМИЈА, ЗАМОР и ИСЦРПЕНОСТ: Како се прави, и колку треба да се пие?

Со идеалната доза на чај, можете да го подобрите вашето здравје. Лековитите својства на копривата се познати со векови, а во народната медицина се препорачува за болки во мускулите и зглобовите, како и за лекување на уринарни проблеми и ублажување на анемија. Освен тоа, доколку се чувствувате смирено или исцрпено, …

Повеќе »

Тивки симптоми на анемија кои не треба да се игнорираат

Ако постојано се чувствувате немоќно, можеби е време да го зголемите внесот на железо и витамин Б12. Анемијата е дефинирана како здравствен проблем кога телото нема доволно здрави црвени крвни клетки кои носат кислород низ телото. Постојат многу видови на симптоми на анемија. Некои луѓе, како што се оние кои …

Повеќе »

Црвениот кромид е полн со витамини и одличен за анемија

Црвениот кромид е одличен за организмот. Не заборавајте повремено на вашата трепза да се најде црвен кромид. Има многу корисен ефект врз срцето, го штити од болести, го контролира високиот крвен притисок и отвора блокирани артерии. Се покажало дека овој зеленчук има позитивен ефект врз луѓето со висок холестерол. Ако …

Повеќе »

Зошто важноста на витаминот Б12 е толку голема за организмот?

Витаминот Б12 се наоѓа во храната од животинско потекло и нашето тело не може да го произведе. Витаминот Б12 може многу да придонесе за општата здравствена состојба на телото. Се наоѓа во одредена храна, а исто така можеме да го земеме како додаток во исхраната. Б12 е есенцијален витамин кој …

Повеќе »

Чајот од ова растение е ЧИСТО ЗЛАТО: Може да го регулира нивото на шеќер во крвта, го зајакнува имунитетот, изобилува со витамини и минерали!

Потрудете се да испиете една чаша од овој напиток на ден Копривата е богата со витамини, минерали и лековити супстанции. Ова растение е богато со калциум, фосфор, железо и силикатна киселина. Растението содржи витамини К, Б2 и пантенска киселина, затоа се смета за природен мултивитамин кој влијае на целото тело …

Повеќе »